| Siscanu12 a întrebat:

SAlut! am 3 perusi 2 femele si un mascul dar la o femela i se albastreste ciocul dar sunt sigur ca e femela pentru ca are aceeasi marime ca masculul si pina acum ciocul era ca la celalta femela, vad ca sta cu aripile desfacute si mascul a incercat sa se pui pe ea dar s-a speriat de mine. Oare nu-i masculul? Si de ce cind sint toti liberi femela care nu i sa i sa albastrit ciocul intra mereu in cuib la celalta femela? Si dati-mi va rog spaturi cum pot sai inperechez, si in plus am de toate os de sepie cuib apa si rumegus in cuib.

4 răspunsuri:
| Nana30 a răspuns:

Femelele au ciocul alb-galbui iar masculii au ciocul albastru. Si eu am azut perusi : un mascul si o femela iar cam dupa 5 luni la femela ii s-a albastrit ciocul si dupa putin timp a murit...dar nu stiu de ce. Cert este ca, cu cateva saptamani inainte sa moara ii s-a albastrit ciocul. Despre imperechere este cam greu, perusii se imperecheaza numai in habitatul lor natural dar totusi se poate dar le trebuie o cusca mare mare cu un cuib, cu o oglina, leagan. Poate ca femela nu vrea sa se imperecheze cu masculul pentru ca pur si simplu nu il place sau poate ca femela este prea batrana pentru a se imperechea sau masculul dar tu trebuie sa stii asta. Eh imi pare rau daca si perusul tau ar muri la fel ca a mea dar asta este putin probabil...Trebuie sa fii cu ochii pe femela sa te uiti cum mananca(daca mananca in exces ar putea fi bolnanva) si cum se comporta. Sper ca te-am ajutat!

| Siscanu12 explică (pentru Nana30):

Din cite am citit de pe net am aflat ca se face albastru deoarece e in perioada de inperechere mai ales ca la mine la incalzit vremea.Sii arata mascului ca e gata de inperechere.Nam obserbat nimic esit din comun, gainatul e normal si mininca regulat.Merci

| Siscanu12 explică (pentru Nana30):

Imi pare rau pentru perusica ta, dar cred ca era prea mica si sa inmultit cu masculul si cred ca incercat sal depuna si din cauza efortului mare a murit.

| Teleki_Michael_1974 a răspuns:

HostName: Romania Dark Evolution[5Ownere free6Co-Ownere free
Address: 46.102.116.112:7777
Players: 1 / 50
Ping: 44
Mode: Stunt/Freeroam/Race/Parkour
Map: ~Hai La Noi!~