| DenisIonut01 a întrebat:

Salut am avut rat recent o nimfa de mela de la petshop animax, cand am ajuns acasa si am luat-o in mana am observat ca este foarte slaba si mica, nu m-am dus cu ea inapoi si am greșit ca nu m-am dus. I-am schimbat 3 feluri de mancare si rontaie ce rontaie pe acol apoi da cu ciocul si imprastie (proabil cauta ceva ) si dupa un timp o vezi pe fundul coliviei cautand sa manance,sta aproape toata ziua la blid si "mananca" nu am observat sa ia in greutate, cred de fapt a mai scazut... isi baga capul in pene si asa doarme, mai scoate cate un scajnet ca vrea sa se aproprie de baiat dar baiatul nu o lasa, doar cand vine el la ea se inteleg 2 min cam atat. Bun intrebarea e ce fac ca m-am panicat, nu vreau sa moara, imi e draga, nu e vorba ca pierd banii dati pe ea ci ca nu doresc sa o pierz, si marti cand ies de la lucru sper sa mai fie ok eu oricum ma duc la ei si le explic situatia le arat si bonul, cred ca ar trebui dusa la parintii ei :-( daca nu vor sa o ia sa o duca la parinti ce fac? Protectia animalelor sau consumatorului?

Veterinar nu e deschis momentan si nici nu as mai avea banii...

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Buna, incearca sa vorbesti cu veterinarul prin telefon, asa nu te costa nici bani, dar trebuie sa ai grija de ea, vad ca ai facut tot ce se poate, acum depinde soarta ce planuri are cu ea, bafta.

| NoFeelings a răspuns:

De aceea nu recomand cumpărarea unui animal de companie de la un pet-shop, ci doar de la un crescător autorizat, care nu tine închise păsările într-o cușca de 2x2 cu altele 20 de păsări cam 40 de altele animale, intr.un magazin unde intra zilnic cam 100 de oameni.
Nu stiu ce sa spun sa faci. Poate ii e frica de noul mediu, de când o ai?
Da copt paste la ce ai scris pe un forum de păsări, că nu toți cei de aici ne pricepem la păsări.
Succes și an nou fericit

| DenisIonut01 explică (pentru NoFeelings):

O am din 24 decembrie, nu am treaba cu ea ca e blândă, adica da semnale ca ii e teama pentru ca "scuipa" uneori dar mananca si cand stau langa cusca, a mancat dinprima zi adica prima zi chiar numa langa blind statea si manca intruna apoi s-a dus la apa dar am observat ca nu mananca decat ovazul sau ce tot rontaie, meiul si semintele de floarea soarelui am observat ca le da afara le scormone, la inceput rontaia si floarea soarelui, nu stiu daca chiar mananca sau nu, mi teama ca am mai avut un pui perus din piata care nu stia sa manance fiind prea pui si a murit...

| AnthonyWhite a răspuns:

Pana se obisnuieste dureaza ceva

las-o sa manance nu sta langa ea

ii e frica nu stie ce vrei de aceea nu mananca sau ceva.