| Nicky29 a întrebat:

Salut am cumparat un caine corcit cu amstaff si pitbull? Si as avea si eu cateva intrebari ...cam pe la ce luna incepe sa se maturizeze adica ii cresc muschii? Si ce vitamine si calciu ar trebui sa ii dau sa fie mai puternic?

Răspuns Câştigător
| totElodia a răspuns:

In primul rand vreau sa te felicit pentru o asemenea achizitie. Introcandu-ma la intrebarea ta, un caine, indiferent de rasa, incepe sa se dezvolte la varsta de 10-12 luni de viata. Iar cu muschii, un caine nu poate face muschi luand vitamine sau calciu. Scoate-l zilnic la 30 de minute de joaca in parc, pe stadion etc. pentru a i se dezvolta musculatura. Cainele meu este un mastino napoletano corcit cu dog german (de la unchi-miu din Spania), era un slabanog la inceput (ma refer la muschi), dar cu putina miscare am obtinut o masina de lupta din el.

1 răspuns:
| danielcretu1980 a răspuns:

Deci l-ai cumparat. nasol. ai nevoie de ajutorul unui profesionist (dresor, crescator).
in primul rand da-i mancare buna, nu mamaliga si oase de pui. Cauta Belcando sau orice altceva care e Superpremium. Cauta varianta pentru puppy.
Muschii cresc tot timpul, asa ca nu-ti face griji. Puternic va fi daca face multa miscare. Oricum, rasa asta este foarte viguroasa si puternica.
Cel mai important este ca tu sa te impui in fata lui, sa fii stapan autoritar. Daca el nu te recunosate de stapan, va fi urat. Te poate ataca pe tine si pe oricine nu-i convine lui.