| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca am un pitbull corcit cu o alta rasa de caine, trebuie sa-i mai fac acte?

4 răspunsuri:
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Din câte știu eu, da. Ai același obligații, restricții și interdicții chiar dacă e metis (corcit), deoarece tot periculos este considerat și încadrat în legislație, ca și rasa pură.
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/35880

| sandmonkey a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Multumesc, de asemenea, vad ca te pricepi la caini, imi poti spune daca pot sa iau un pui care are 2 3 saptamani?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru sandmonkey):

Din câte am citit pe grupurile de dresaj și probleme de comportament canin, după vârsta de 8- 10 săptămâni este recomandat să fie luat puiul, altfel e foarte posibil să apară probleme de comportament și de sănătate.
Tot la acea vârstă este recomandat să se înceapă ușor și educația/dresajul puiului. Cu cât se începe mai târziu, cu atât este mai greu și apar mai multe probleme.

| ValentinGabi a răspuns:

Nu