| Bobi1233 a întrebat:

Salut am o catelusa de 4 luni rasa ogar englez si are doar 4 kilograme e bine sau nu?

15 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Cred ca este foarte putin 4 kg la 4 luni, ar trebui sa te duci cu cainele la veterinar.

Vezi aici un ogar mascul la 4 luni care are 18 kg :

http://www.caini-fantasy.ro/more_info.php?id=641&case=Ogar+englez

| Bobi1233 explică (pentru evenso):

Are 9 kilograme scuze am gresit
e bine?

| evenso a răspuns (pentru Bobi1233):

Nu e bine, ar trebui sa aiba 16 - 18 kg.

| Bobi1233 explică (pentru evenso):

Dar vitaminele Lavet multivitamin sunt bune?

| evenso a răspuns (pentru Bobi1233):

Eu nu sunt veterinar, nu ma pricep, dar daca cainele este asa de slab trebuie sa-l duci la veterinar.

| viotedy a răspuns:

Ogarii sunt slabi dar nici chiar asa.

| cainirasapura a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebi crescatorul de unde l-ai cumparat. Daca nu are pedigree este un metis in al carui bagaj genetic pot sa existe n... varietati de caini(asa cum sunt peste 90% din populatia canina din Romania). Numai cainii cu PEDIGREE respecta standardul de rasa.La pseudo cainii asa zisi,, de rasa,, nu se cunosc ascendentii pe minim 4 generatii asa cum se cunosc la cainii de rasa pura(parinti, bunici, strabunici, strastrabunici). Daca catelusa ta de exemplu are un bunic Whippet (o varietate mai mica de ogar) atunci greutatea ei este normala.

| Bobi1233 explică (pentru cainirasapura):

Nu are bunici Whippet asa era de mica de unde am luat-o slaba avea 6 kilograme la 3luni si ceva. Baiatul avea mai multi puii si nu avea destui bani cred sa le dea pedigree dar in fine la veterinar m-am dus si mi-a zis ca asa sunt iei si sa-i dau vitamine K9 a zis ca e cam slabuta dar nimic altceva e inca in crestere si cred ca e normal sa fie slabuta dar nu foarte rau. O sa ma mai duc cu ea la veterinar so vada. Ce sa-i fac de mancare gatita?

| cainirasapura a răspuns (pentru Bobi1233):

Https://www.facebook.com/......3196289980 pedigree-ul este,, certificatul de nastere al cainelui (arborele lui genealogic),,.Eu nu fac referire la marca de mancare pedigree:)). Ma indoiesc ca are macar 1% sange de ogar englez.

| Bobi1233 explică (pentru cainirasapura):

Am inteles glumeam cu mancarea laughing l-am intrebat si a zis ca toti erau ogari englezi pana la strastrabunici

| cainirasapura a răspuns (pentru Bobi1233):

Si mie mama mi-a spus ca sunt nepotul regelui Mihai...laughing)

| Bobi1233 explică (pentru cainirasapura):

Aa? Tu zici ca nu e ogar englez? rolling on the floor

| DenisaR a răspuns:

Nu este bine nici daca are 9 kg. Trebuie sa aiba minim 15 kg la aceasta varsta. Mergi cu ea pana la veterinar, sa vezi daca este totul ok.

| Bobi1233 explică (pentru DenisaR):

Dar de mica de cand am luat-o a fost mai slaba, de cand am luat-o eu a mai pus 4 5 kilograme sunt si o rasa care nu pun foarte repede pe ei

| Bobi1233 explică (pentru DenisaR):

Dar sa stiti ca de mica de cand am luat-o era slaba era cu mai multi catei acolo si erau mai salbi ca ea de cand am luat-o sa mai ingrasat bine fata de cum era, mi-sa recomandat sa-i iau vitamine i-am luat am fost la veterinar cu ea a zis ca e slabuta sa-i dau sa manance si vitamine i-am luat LAVET multivitamin.