| robertaaarobi13245 a întrebat:

Am o intrebare. Cum pot sa imi ingrijesc cainele(la cate zile sa-l spal,de cate ori sa il plimb pe zi, cu ce sa il hranesc...). E pinscher pitic si are 1 an si 4 luni.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Tomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata ( ai grija la lapte, unii catei au intoleranta la lactoza, deci la lapte, si o sa faca diaree dupa ce il bea). La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu.
Trebuie spalat musai cu sampon special pentru caini, deoarece samponul pe care il folosim noi are un ph ridicat si poate irita pielea sensibila a unui caine, de preferat sa il specili o data la 2 sapatamani, sau o data pe luna ( poti sa il speli si mai rar, dar nu mai des decat o data la 2 saptamani, ii iriti pielea).