| Aegyo a întrebat:

Am o intrebare pentru cei cu animale de companie (de gen porcusori de guineea sau hamsteri, pentru ca caine am deja). As vrea un porcusor de guineea, dar mama mea spune ca NU SUPORTA animalele in casa, iar tatal meu, mereu cand deschid subiectul, ma ia la misto spunandu-mi ca am deja un porcusor de guineea (fratele meulaughing). De 2 saptamani tot intru pe site-uri despre ingrijirea porcusorilor, dar degeaba. Acum intrebarea: Cum v-ati convins parintii sa va ia un rozator de acest gen?

P. S: Stau la curte, ceea ce mi'ar da un avantaj, l-as putea scoate afara din cand in cand, vara.

Răspuns Câştigător
| TąNyą a răspuns:

Îţi recomand Gemon cel mai bun site special pentru porcuşori totul despre îngrijire, hrănire, etctongue

Eu am 2 porcuşori. nu poţi lua doar 1 singur pentru că ei sunt animale care trăiesc în grupuri.

şi trebuie doi de acelaşi sex pentru a nu avea probleme cu gestaţii la femele repetate care pot duce la moarte mamei şi puilor sau în cazul în care ei doi sunt fraţi iar să moară.

vezi că ai şi secţiunea adopţii şi le poţi spune a lor tăi că adopţi doi porcuşori tongue

unii îi mai dă cu totu ( cuşcă, etc ) şi poţi să le spui că le iei pe gratis tongue

nu uita 2 masculi sau 2 femele tongue

eu am 2 masculi se mai ceartă ei ( fără muşcături ) că aşa e toată lumea laughing

T.

8 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Si eu aram in aceeasi situatie numai ca eu vruiam hamster. I-am zis tatalui ca oricum chiar daca nu vrea eu tot imi cumpar.Imi stransesem bani si putea sa ma duc.
Pana la urma, tata s-a gandit in ce sa il punem...thinking [din cauza crizei nu aveam bani sa cumparam cusca]. Am gasit o galeata mareee si i-am zis li tata ca eu imi iau si il pun acolo. Elnu a fost de acord zicea ca roade.Pana la urma m-am dus da magazin si l-am luat. Din fericire ela stat doar o luna in galeata, iar acum are cusca lui, cu detoate. Numai ca el nu bea apa si nu se da pe rotinta: nu a avut niciodata si nu stie.
Sra mea tot asa zicea ca il arunca, il omoara...etc si acum il iubeste. Si mama il iubeste insa tata nu il suporta.Mai vine din cand in cand si se uita la el dar nu il ia un manalaughing.
App Mama era plecat in Italia pentru o luna atunci cand mi-am luat hamsterul
Porcusorul de guineea sunt greu de intretiunut.
Bafta!
Funda?

| Aegyo explică:

@Tania multumesc pentru sfat happy Dar din moment ce nu ma lasa sa imi iau 1... 2 nici pe departe... si multumesc pentru site, ma voi interesa.

@marinu stiui, la tine e altceva...pe mine m-ar omori doar daca m-ar vedea cu el in mana deci nu e o optiunelaughing

| Aegyo explică:

A, si, @Tania am citit pe diferite site-uri ca nu e obligatoriu sa iau 2 (o colega de-a mea avea porcusor de guineea, era unu singur, ma rog l-a dat pentru ca tatal ei avea alergie la blana acestuia...). Eu am incercat sa le spun ca sunt destul de responsabila, ca toti colegii mei au avut animale de companie si nu au murit, nu au patit nimic, ca voi face curat dupa el etc, dar numai cand deschid subiectu incepe sa tipe si sa zica ca nici odata, nici odata. Eu vreau doar sa gasesc UN DIALOG pe care sa il pot purta cu parintii mei si sa ii conving sa accepte ideea, si in + luna viitoare e ziua mea si porcusorul e singurlul lucru pe care mi-l doresc crying

| AndreDy a răspuns:

,, Am citit pe niste siteuri ca nu e neaparat 2,,
Inteleg ca parintii nu te lasa nici cu 1, dar decat sa il chinui singurel, mai bine nu mai lua niciunul.
Daca pui comoditatea ta inaintea porcusorului nu e bine.
Intr-adevar, nu e neaparat 2, dar daca nu sunt doi, cel pe care il ai va muri ( sad ) mult mai repede, nu va fi asa de fericit si va sta toata ziua plictisit.
O idee buna ar fi sa iti ei unul, apoi dupa vreo luna sa le arati parintilor cata grija ai de el, cat de adorabil este, si ca nu costa chiar mult ingrijirea.
Dar daca nu merge asa si tot nu te lasa, incearca si tu cu chestii care nu sunt legate de porcusor.
Arata-le ca inca mai inveti bine chiar daca ti-ai luat porcusor, straduieste-te sa iei note bune. Poti sa te ocupi de porcusor si sa inveti in acelasi timp.De exemplu il iei in brate si il mangai in timp ce inveti lectia.
Poti sa speli mereu vasele, sa iti faci mereu curat in camera si daca se poate si in celelalte locuri, dar mai ales ai grija sa schimbi mereu talasul porculinului, asa parintii tai or sa vada ca e si frumos si curatel si adorabil.
Renunta la scosul afara, pentru ca sunt extrem de multe pericole pentru el afara:zgomote, pisici, vant-curent, etc.
Asa, cand parintii tai or sa vada toate aceste lucruri poate or sa iti mai ia unul.
Daca parintii tai nu sunt genul de persoane ar caror suflet se,, inmoaie,,, atunci nu il mai lua.
Nu vreau sa fiu dura cu tine, dar daca esti o iubitoare de animale ai sa alegi binele porcutului deci nu o sa il iei.
Sper ca te-am ajutat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-i sa te lase

| inteligenta a răspuns:

Pe mine oricum ma lasa sa imi iau 2 porcusor de guineea, dar daca vrei sa iti convingi parintii sa iti ia un porcusor de guineea o sa iti dau mai multe sfaturi asa ca te rog intra pe id meu de mesinger melindap89 acolo o sa iti dau sfaturi si mai ales nu neaparat trebuie sa iti iei 2, dar va trebui sa iti petreci timpul mai mult cu el te rog accepta id meu de mess melindap89 si altii care vor sa ii ajut legat despre porcusori de guineea atunci o sa vb pe mesinger va pup

| inteligenta a răspuns:

Pai nu e bine sa iti iei 2 masculi deoarece atunci cand vor fii mari se vor bate pe teritoriu

| andreea2011 a răspuns:

Pai...dacaai porcusor il poti tin toata ziua afara iar seara inainte de culcare il bagi in cusca, dar sa nu i tii in soare ca se deschidrateaza si moare.