| Lou222 a întrebat:

Buna TPU si Hristos a inviat! De mult timp imi doresc un caine. De fapt din totdeauna. Am avut un caine acum 4-5 ani. (i-am convins pe ai mei, scriindu-i lui mos craciun. stiam ca nu exista, insa nu stiam cum sa-i conving, dar a functionat.). Nu a durat mult si l-a vandut deoarece nu era cuminte... am suferit foarte mult. chiar si acum imi lipseste. Eu la scoala invat foarte bine. I-au numai note de 9-10. Iau si bursa chiar. Cred ca parintii mei ar putea sa faca un mic efort, si sa-mi cumpere un caine, desi stau la bloc. Bineinteles ca voi da si eu bani si voi fi responsabila. De vreo 3 ani imi tot strang bani. Am strans 650 lei, insa prin aprilie m-am saturat sa tot strang bani in zadar, asa ca mi-am cumparat un telefon. M-am saturat deoarece, mereu imi vedeam colegii ca mancau tot felul de bunatati si mi se facea pofta.Ba chiar la scoala nu mancam nimic si imi pastram banii de pachet, iar sora mea mai mare cum primea un ban mereu il cheltuia, desi imi promisese ca va strange bani ca si ea isi doreste un suflet. Insa mintea. Cand incerc sa vorbesc cu parintii mei, ei incearca sa schimbe subiectul. Iar cand ii intreb de ce nu vor sa imi cumpere un caine, la fel incearca sa schimbe subiectul. eu atunci le spun ca nu au nici un motiv, de aceea nu imi raspund. si nu stiu ce sa le mai spun. Eu imi doresc un caine deoarece nu am prieteni, si mai ales iubesc toate animalele. nu avem posibilitati financiare, insa parintii mei vor sa schimbe mobila din bucatarie si nu inteleg de ce.Am uitat sa va spun ca eu le-am propus tot felul de animale: pesti, papagali, pisici, hamsteri, porcusori-de-guineea, caini, insa in zadar. P.S. am 13 ani si sunt fata.

11 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

E complicat sa ai un animal fiind la bloc,si multor oameni li se pare prostesc acest lucru,cei din familia mea spus ca trebuie sa nu fi sanatos la minte sa cumperi unul,dar depinde de fiecare om in parte, poate ca nu poti sa ii convingi pe parintii tai sa-ti cumpere dar cand o sa ai propria casa o sa poti avea cate vrei sau iti poti cumpara unul chiar la facultate, insa daca iti doresti acum cea mai buna solutie, economiseste bani in continuare si cumpara unul de capul tau, doar nu o sa-l de a afara si dupa cateva saptamani o sa inceapa sa-l indrageasca
Succes!

| AtateaConditii a răspuns:

Probabil le este frica ca nu iti vei asuma responsabilitatea fata de animal. Asa si eu mi-am luat peruși si am promis ca o sa am grija de ele, dar eu doar ma joc cu ei si curatenie face mama la ei. Ia-ti un hamster bland, sunt mai ieftini sau o pisica, numai buna pentru apartament. Cainele trebuie invatat sa faca afara nevoile si ii trebuie si lui spatiu sa fie plimbat.

| Lou222 explică (pentru AtateaConditii):

Mama nu e de acord cu pisica, sau cu hamsterii. sau porcusorii de guineea, sau cu papagalii ori cu iepurii. Am intrebat-o mai demult daca imi ia nu stiu ce animal si a spus ca nu e de acord. Ca daca mi-ar fi luat un animal mi-ar fi luat un caine.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Lou222):

Si de ce nu iti ia? Tatal meu nu ii plac animalele si mi-a zis ca daca vreau un animal de companie o sa imi cumpere un caine robot.rolling on the floor

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Nu stiu daca va merge dar cred ca merita sa incercilaughing). Incearca sa fii suparata un timp, iar daca ei te intreaba de ce spune-le ca vrei un animal de companie. Daca vrei un catel, si ei te vor lasa, incearca sa iti iei unul mic care nu lasa prea mult par..parerea mea. Vorbeste cu unul din parintii tai care este mai intelegator, eu asa am facut si a mers.

Sper ca te-am ajutat! happy

| Deidara554 a răspuns:

Buna! Exact asta este si problema mea, si eu le-am tot propus orice tip de animal dar ma refuza spunandu-mi ca nu se poate fiindca stam la bloc.Insa acum cateva zile am convins-o pe mama sa mearga cu mine la adapostul de caini din orasul meu si s-a cam inmuiat cand a vazut cum traiesc animalele acolo.Mi-a spus ca putem avea un catel daca gasesc sa adopt unul.Si sa stii, in ciudat a ce spun altii, se gasesc cainii de rasa dati spre adoptie, eu am gasit un Beagle si am hotarat sa il adopt. Daca cauti cu atentie, sigur gasesti.Mult succes!

| Lou222 explică (pentru Deidara554):

Nu te sfatuiesc sa iti iei un beagle.

| Lou222 explică (pentru Deidara554):

Eu am avut unul, si am aflat ca este caine de vanatoare. Plus ca era innebunit dupa mancare. Manca tot ce gasea pe jos, si era posibil sa se otraveasca. Era si foarte neascultator. Nu vreau sa suferi si tu daca il va da...

| Tcacencu_Ariana_2000 a răspuns:

Ce sa fac daca am suficienti bani dar parintii nu ma lasa?