| Siscanu12 a întrebat:

Am o pereche de perusi de vreo 2 luni. Femela a fost prima apoi mascului. Femela are 2 ani iar mascului 1 an si 4 luni.La inceput se certau dar acum masculul ii cinta mult si da din cap. Odata am vazut-o pe femela in timp ce cinta mascului ridicind coada dar nu s-a intamplat nimic.Am o colivie mare si cuib.Acum femela face un gainat mic apoi una mare si pe urma unul mic.Si anusul ei se face tot mai mare.In cloca nu se simte nimic, dar toata ziua intra si iese din cuib.Ce inseamna aceasta,, trebuie sa faca vreun ou.Si aici la mine e foarte mult soare si cred ca pereche crede ca e primavara? Va rog ajutor imi doresc foarte mult pui de perus.

1 răspuns:
| AtateaConditii a răspuns:

Daca femela nu il bate chiar ii arata afectiune, sunt sanse mari sa faca pui. Ei sunt mai timizi si nu toti se imperecheaza fata de oameni. Lasa-i singuri. Si daca face pui trebuie sa te gandesti daca ai cui sa ii dai, nu ii poti tine pe toti in aceeasi colivie.