| chisicat a întrebat:

Salut, am o pisica cam sperioasa, si as vrea s-o vaccinez, cabinetul veterinar este foarte departe, si am ales sa o duc in brate pe pisica, dar, nu ma apropii bine de gard ca se misca si incearca sa fuga(pentru ca vin masini, probabil) si nu vreau sa se imbolnaveasca, o iubesc mult, ajutati-ma, cum fac asta(sa o duc pe pisica intr-o cutie sau ceva de genu')?

4 răspunsuri:
| catafan a răspuns:

Nu incerca sa o duci in cutie daca e distanta mare (o s-o omori). Poti incerca sa-i dai somnifer in mancare sau sa-i dai una sa adoarma (ca prin filme). Daca o vei duce in brate se va speria si te va musca, zgaria etc. Sau mai poti incerca sa o duci cu o masina, asta sigur va merge.

| AnneSiAtat a răspuns:

Bună. (:
dacă este luată de curând, trebuie să o înţelegi. mai las-o puţin să observe împrejurimile, şi se va acomoda cât de cât cu zgomotele din jur şi celelalte lucruri. nu o pune într-o cutie, nu-i va face bine deloc. apropie-te încet de ea,vorbeşte-i calm şi pe un ton deloc ridicat. nu da buzna lângă ea,mergi încet şi stai puţin aplecat/ă. apoi, ia-o. nu recomand să o ţii în braţe, dar nici în cutie. ia o cuşcă specială şi micuţă, în care să poată intra. şi cel mai bine ar fi să o duci cu maşina. dacă nu ai tu, vorbeşte cu o rudă sau vreun prieten, va fi mai bine aşa decât să o chinui prin căldură, mai ales că pe stradă se aud tot felul de lucruri cu care nu este obişnuită.
Succes!

| Claudiiiaa a răspuns:

Daca nu ai cu ce sa o duci, ar trebui ca intr-o zi sa te duci la acel cabinet veterinar(fara pisica) si sa vorbesti cu veterinarii. Sa le explici situatia, asa in primul rand ca vei evita sa gasesti in ziua respectiva in care te vei duce cu pisica cabinetul plin de clienti, si vei putea face o programare pentru o anumita zi si ora, vei fi asigurat ca au vaccinurile anumite, si in al doilea rand ei iti vor imprumuta o cusca pentru a aduce pisica, si iti vor spune ce sa faci. Oricum, o sa fie mai complicat, o sa trabuiasca sa te duci cu ea de mai mute ori ca sa ii faci toate vaccinurile. Eu asa am facut! sper ca ti-am fost de ajutor!

| Anne2001Love a răspuns:

Imprietenestete cu ea. Cauta ceva ce o calmeze in orice situatie si cand te duci la veterinar da-i acel lucru. Pe drum spre veterinar acopera-i ochii cu ceva negru pentru a sta calma. Sau cumpara-i de la pet shop o geanta pentru "mutat" pisici. Sau daca nici atunci nu merge cheama veterinarul acasa, poate ca la veterinar, o deranjeaza cabina sau simte ca nu e in teritoriul ei, simte ca acolo au fost si alte animale si de aceea se simte atacata si se sperie. Bafta!