| Porumbei001 a întrebat:

Salut, am o problema cu un caine, are in jur de 10 ani, iarna asta ramas fiind dupa ce celalalt caine a murit (probabil de batranete, avand 15 ani si neprezentand semn de boala doar o usoara apatie cu cateva luni inainte, surzise partial) a luat mult in greutate, totul bine, era sanatos, insa de o luna a inceput sa se abtina de la mancare si de 2 saptamani nu mai mananca aproape nimic, am incercat sa-i dau tot felul de mancaruri insa nu manaca decat foarte putin( de cateva zile, deloc) si bea foarte multa apa, am banuit ca e constipat, i-am dat pastile pentru constipatie si lapte cu miere, fara rezultat, nu poate nici merge bine si pare ca incearca sa-si faca nevoile dar nu poate, e mereu murdar in dreptul cozii insa doar o data si-a facut nevoile si atunci foarte putin, din pacate sunt dintr-o comuna si singurii veterinari din zona de obicei fac o injectie si dupa o zi, doua, orice animal consultat moare, mi-ati putea sugera un tratament de cumparat sau de pregatit? Cainele este cuminte atat timp cat se simte in siguranta, daca incerci sa-l atingi pe coada sau sa-l pudrezi cu ceva se sperie si incearca sa muste.
Va multumesc mult. sad

2 răspunsuri:
| farfuriaverdex a răspuns:

Este posibil sa fie Babesioza, cauza, muscatura unor capusi, vezi ce culoare are pielea, usor galbuie? Iti dau un link cu descrierea bolii, tratamentul costa. Sper totusi sa nu fie vorba de Babesioza
https://mobilepet.ro/......de-capuse/

| AdrianaC2005 a răspuns:

Hmmm...I-ai dat si pedigree?