| anonim_4396 a întrebat:

Aseara m-a muscat un caine de picior....nu a apucat sa ma muste rau doar m-a zgariat putin, azi de dimineata m-am uitat la picior si era invinetit putin trebuie sa fac injectie? VA rog multa seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa mergi la Urgenta. Pentru a preveni o boala foarte grava-tetanosul, se recomanda vaccinul antitetanos. Daca plaga ta este minora vaccinul se administreaza daca nu ai mai primit nici o doza in ultimii 10 ani. Acest vaccin se efectueaza la scoala in cl 8-a.

| 23partyboy a răspuns:

In general tratamentul corect unei plagi muscate, presupune administrarea antittan si antirab, asta pe langa igienizarea si tratamentul local adecvat al plagii, asa ca adreseaza te la doctor!

| mixxjim a răspuns:

Daca a ajuns in contact cu sangele musai mergi la medic. in saliva si pe dintii cainii poarta tot felul de microbi care-ti intra in organism pentru ca bariera de protectie - respectiv pielea - a fost rupta. deci fuguta la medic!

| Cocochannel a răspuns:

Chiar daca acel caine nu era turbat, mergi la spital la urgente si povesteste-le ce ai patit.O sa iti faca vaccinul antirabic.Sa nu te sperii ca nu doare.Multa sanatate!

| Cocochannel a răspuns:

Ce-aveti cu tetanosul la muscatura de caine? E antirabicul.Impotriva rabiei=turbarii.

| Scripi a răspuns:

Du-te la medicu de familie si iti da trimitere la un cabinet sa iti faca antitetanos...sa te duci sa nu spui: lasa ca nu ii nimic, imi trece...