| Radandam a întrebat:

Bună seara! De câteva zile, cam 5-6, când merg la wc fac foarte puțin, asta înseamnă că sunt constipat cred. O sa încerc Dulcolax dar pe lângă asta vreau sa îmi spuneți ce ar trebui sa mănânc pentru a putea ieși ușor. Ce alimente ar fi indicate? voi cum ați scăpat de constipație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Compot de prune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supe, ciorba, fructe zemoase, salate, lapte.

| bookofknowledge a răspuns:

Bea multa apa, poate esti deshidrat, cand organismul nu are apa, ia din scaun, iar cand este prea multa apa va produce diaree. Poate peristaltismul colonului este incetinit, daca peristaltismul e incetinit:constipatie, invers se produce diaree, mai sunt multi alti factori dar cauta ce e bun pentru a creste peristaltistica, si/sau bea multa apa, alimente bogate in apa, supe
Uneori constipatia poate fi produsa de unele medicamente, care consuma multa apa din corp.

| bookofknowledge a răspuns (pentru bookofknowledge):

Poate ai stat undeva unde e prea cald si ai pierdut prea multa apa intr-un fel sau altul.

| Cehoslovacia a răspuns:

Mananca gutui happy