| napekoy145 a întrebat:

Am primit cadou o pisicuta de 2 luni si nu stiu ce sa fac cu ea (e fetita). Am observat doar ca este jucausa, ii place foarte mult sa se joace, alearga ca nebuna prin casa. Am primit la pachet nisip, i l-am asezat in baie pe un carton, apa si mancare are. Ce sfaturi aveti? Cum sa ma comport cu ea? Incerc sa o las cat mai libera sa se obisnuiasca cu locul. Si o intrebare: Cum o invat ca sa faca la nisip si cum imi dau seama cand are nevoie sa faca?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rînd duo la veterinar si fa i toate vaccinurile, ce rasă este? Eventual daca medicul recomandă o poti castra, după aceea joaca te cu ea, stai la curte sau la bloc? Nu o lasa afara ca fiind asa mică o bat celelalte pisici mai mari, sau cîinii, pune i mereu apă proaspătă, nu o lasa flamîndă, cumpăra i mincare speciala pentru puii de pisica cum este ea are doua luni, nu are voie sa stea in frig ca răcește, pisicile sunt foarte sensibile la frig indiferent de varsta, tu cand mergi in baie i ao cu tine si arata i ca nisipul acela este pentru ea sa i si faca nevoile acolo, pisica este un animal foarte inteligent, schimba i des nisipul daca a facut pipi sau caca acolo schimba l, nu il lasa ca daca il lasi nisipul ud dupa ce ea si a facut nevoile, data viitoare ea nu va mai face in nisipul acela daca il simte ud sau daca miroase, si va prefera covorul daca ai sau alte locuri ascunse, cum ar fi sub pat sau sub mobilă in general, si atunci daca a apucat sa faca pipi pe covor nu o mai dezobisnuiesti. Sa i ti traiasca pisica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fată? Sau băiat? Si ce varsta ai?

| Ioana184 a răspuns:

Devine foarte agitată când trebuie să facă, după o duci la nisipi