| alexei86 a întrebat:

Am un caine amstaff de aproape 2 ani. Nu ii place deloc afara. Cand vede ca vine ora si trebuie sa-i pun lesa incepe sa tremure iar cand iesim afara isi face repede nevoile si vrea in casa. Am observat ca e sensibil la sunete (alarme claxoane motociclete, etc). NU stiu ce sa fac pentru ca are problema asta de pui. Isi face nevoile afara dar nu vrea sa stea sa se joace ci vrea in casa cat mai repede. Daca aveti sfaturi le primesc cu cea mai mare placere. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Catelul tau are aceasta problema din cauza ta fiindca cand trebuia sa-l socializezi ori nu l-ai pus in contact cu masini,zgomote puternice,aglomeratie sau poate cand a fost mic a avut o intamplare neplacuta si de aici i se trage.
In primul rand incearca sa-l inveti cu zgomotul,dar nu de o data un zgomot puternic,ia-l treptat. De ex aspiratorul da-l la viteza cea mai mica,stai langa el,il faci sa se calmeze(il mangai,ii vorbesti,ii dai sa pape ceva) apoi da la aspirator sa se auda putin mai tare si tot asa pana e relaxat in momentul in care aspiratorul este dat la maxim. Asa ar trebui sa faci si cu masinile si cu oamenii(ar trebui sa gasesti pe cineva care cainele nu-l cunoaste,sa-l mangaie,dar daca catelul nu vrea, se fereste de acea persoana dai sa-i dea ceva ce ii place mult de mancare pana sta sa fie mangaiat). E foarte mult de lucru, trebuie rabdare, fiindca nu a fost socializat la timp asta se intampla, iar acum e mai greu de schimbat acest comportament.
Cel mai bine intra pe e-pets.ro,fati cont si exista o sectiune(in partea stanga a paginii o gasesti, in lista aia) care se numeste "sfatul specialistului" dai click acolo apoi intri la "dresaj canin" si spui problema ta acolo si in cateva zile iti va raspunde un dresor care sigur te va lamuri si te va ajuta sa rezolvi problema cainelui.
Succes!

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Are teama de masini.de aia se scoate de mic sa vina in contact cu oameni, masini...dar de oameni se teme?

| alexei86 explică (pentru viotedy):

Nu ii e frica de oameni. Ii e frica de zgomotele puternice.

| viotedy a răspuns (pentru alexei86):

Incearca sa-l inveti cu aspiratorul, storcatorul de fructe...il pornesti,il opresti, il lasi sa-l miroase, apoi afara, cand vrea sa fuga in casa nu-i permite du-l pe langa masini, cand nu mai tremura lauda-l.alearga cu el pe trotuar ca sa fie atent la alergare si se va acomoda.

| MaryWhiteRose a răspuns:

Asa e firea lui, cred ca ar trebui sa-l lasi sa stea unde vrea. big grin

| anamariatare a răspuns:

Pai catelului ii e frica de ceva sau a avut o experienta mai terifianta afara si ii e frica sa mai iasa afara.

| SoricelDeCasa a răspuns:

Trebuia socializat de mic. Si probabil a avut o experienta neplacuta. Al meu l-am lasat la un hotel pentru caine o saptamana pentru ca are mai mult de 30 de kg si nu l-am putut lua pe avion, si banuiesc ca acolo l-au batut, pentru ca l-am scos speriat si cu o oroare pentru oamenii imbracati in negru...cum era dresorul ala ce se lauda ca munceste de 25 de ani cu caini. Incet si cu rabdare in cateva luni l-am facut sa-si revina iesind foarte des cu el in oras sa socializeze si sa se joace cu tot felul de oameni.E drept ca in prima saptamana m-a muscat si nu inchidea ochii un minut de frica, dar incet incet i-am aratat ca il inteleg si il iubesc, si nu toata lumea e rea. Trebuie sa ai rabdare sau cum am vazut mai jos sa stai cu el pe langa masini si sa-i dai cate un biscuite de cate ori sta calm. De obicei nu sunt o rasa fricoasa dar se stie ca daca au avut traume de mici ...raman cu ele in subconstient.