| Tulfus a întrebat:

Salut, am un caine Beagle in varsta de aproximativ 5-6 luni si musca, musca pe toata lumea.
Stiu ca rasa Beagle este o rasa energica, acum nu-mi fac probleme pentru. ca nu stie sa muste asa tare dar incep sa-mi fac probleme pe cand va deveni mai mare.
Cum pot sa-l fac sa nu mai muste?

Răspuns Câştigător
| BeagleLover a răspuns:

Si prietena mea are un beagle femela si exact asa a fost si ea: Ce sa ii mai fac? E nebuna! Cum sa nu mai muste?

Asa ca a inceput sa o dreseze, adica comenzi gen sezi, culcat etc., sa citeasca lucruri despre caini...

Dar acum are 1 an jumate, si oricum pe timp ce creste se maturizeaza, da, un caine se maturizeaza si nu va mai musca. Nu iti fa griji, dreseaz-o si invat-o sa asculte de tine. Beagle e o rasa desteapta, deci nu va fi prea greu, desi ei sunt incapatanati. Cand face ce i-ai cerut da-i o recompensa delicioasa pentru a o motiva sa continue asa. Putin si des. Ai grija sa nu se ingrase. Iarna asta beagle-ul fetei alea a stat mult in casa si s-a ingrasat, in vara era foarte frumos si avea 13 kg. Deci atentie cu mancarea, sa nu patesti la fel!

Beagle e o rasa energica, asa ca trebuie sa o alergi pe afara O GROAZA. Asa o mentii in forma si ii si consumi energia si nici nu te musca deoarece nu mai are putere. Si ai grija ce mananca pe afara.

Funda? O zi buna!

7 răspunsuri:
| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Trebuie sa te duci la cineva si sa il dreseze.scriemi ce varsta are

| Tulfus explică (pentru Doina_Muntean_1971):

Are 5 luni.

| Tulfus explică (pentru Doina_Muntean_1971):

Am spus si mai sus, are aproape 6 luni.

| Doina_Muntean_1971 a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Trebuie sa incepi sa o dresezi neaparat si las-o sa alerge sa isi consume energia

| Tulfus explică (pentru Doina_Muntean_1971):

Mereu e libera si alearga, dar energia nu-i scade.

| BeagleLover a răspuns:

Si prietena mea are un beagle femela si exact asa a fost si ea: Ce sa ii mai fac? E nebuna! Cum sa nu mai muste?

Asa ca a inceput sa o dreseze, adica comenzi gen sezi, culcat etc., sa citeasca lucruri despre caini...

Dar acum are 1 an jumate, si oricum pe timp ce creste se maturizeaza, da, un caine se maturizeaza si nu va mai musca. Nu iti fa griji, dreseaz-o si invat-o sa asculte de tine. Beagle e o rasa desteapta, deci nu va fi prea greu, desi ei sunt incapatanati. Cand face ce i-ai cerut da-i o recompensa delicioasa pentru a o motiva sa continue asa. Putin si des. Ai grija sa nu se ingrase. Iarna asta beagle-ul fetei alea a stat mult in casa si s-a ingrasat, in vara era foarte frumos si avea 13 kg. Deci atentie cu mancarea, sa nu patesti la fel!

Beagle e o rasa energica, asa ca trebuie sa il alergi O GROAZA pe afara pentru a-i consuma energia si asa nu te mai musca. Si ai grija pe afara ce ia de pe jos!

Funda? O zi buna!

| Tulfus explică:

P.S: Este fata!