| BlackPrincessCat a întrebat:

Acum ceva timp am primit de la o prietena un caine, nu e de rasa. Cand l-am primit avea 2-3 luni. Acum e maricel si musca. Cum il dresez ca sa nu mai muste?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa il duci cateva luni - daca iti permiti - la un dresor profesionist. Depinde de orasul in care stai si de posibilitatile pe care le ai in acest sens.
Poti incerca sa afli si de ce musca - daca a fost traumatizat cand era mic, sau de ce i-ar putea fi frica. Incearca sa iti dai seama care sunt situatiile in care reationeaza agresiv, pentru ca atunci trebuie sa incerci sa il linistesti.

| BlackPrincessCat explică (pentru anonim_4396):

Cand il iau in brate se linisteste. Mama lui a murit calcata de o masina si el era cu ea atunci. Crezi ca asta e motivul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackPrincessCat):

Se poate - mai ales daca in momentul cand ea a fost calcata de masina, el a mers la ea, a mirosit-o si si-a dat seama ca nu e in regula. Voi aveti masina? Poate reactiona asa fata de masini sau cand le aude.

| BlackPrincessCat explică (pentru anonim_4396):

Da, avem masini. Dar eu stau la casa si acolo este ferit de ele. Il tinem intr-o gradina, mai exact intr-un hambar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackPrincessCat):

Si te joci cu el in fiecare zi? Ca mi se pare cam izolat in hambar, adica se salbaticeste si normal ca are "ciuda" si vrea sa muste.

| BlackPrincessCat explică (pentru anonim_4396):

Da, ma joc cu el in fiecare zi. Doar doarme acolo. Toata ziua sta cu mine si ma joc, il scot la plimbare in oras, doar seara, cand e obosit il pun acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackPrincessCat):

Acuma, nu poti apela la Cesar, dar ma gandesc ca poti apela la un dresor. :D

http://www.cesarsway.com/

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Daca de mic a invatat sa muste e greu de dezvatat, trebuie sa fi autoritara si ferma, sigura pe tine, etc..Cand musca ii poti da o palma incet la bot sau te uiti atenta la el si ii spui "NU"tare, serios si clar, dar nu tipat, si daca nu te mai musca il feliciti si ii dai recompensa.Succes!

| StarGamer a răspuns:

Cand vrea sa muste incerci sa-l impiedici si cand te asculta ii dai o rasplata (biscuiti de caini, mancare etc) si exersezi asa cu el periodic si dupa nu o sa mai muste deoarece o sa-i intre in reflex. Cand ii va intra in reflex ii dai mai rar ca sa nu-l ingrasi dar nici sa nu se dezobisnuiasca. O sa vezi ca dupa o vreme nu o sa mai muste nici cu si nici fara rasplata.