| anonim_4396 a întrebat:

am un caine Caucazian cu varsta de aproximativ un an, si unul ciobanesc mioritic (adoptat, acesta este mai batran ), de la o anumite vreme cel "mare" caucazianul (deoarece e dublu cat el) a inceput sa "sara" mereu pe el.(crezand ca este catea laughing ) cum as putea sa il opresc sa mai faca asta?
Cel batran mioriticul a cam prins dujmanie pe el, iar atunci cand nu il lasa cel caucazian se cam iau la bataie...(se incaiera).
Cum as putea sa il opresc pe cel caucazian eu cred ca si din cauza varstei, simtind nevoia de imperechere.
Iar acum nu il mai lasa deloc in pace pe cel mioritic numai dupa el se tine ca sa "sara" pe el. Voi ce ziceti?

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu e confuzie sexuala, e dominare. caucazianul se dovedeste a fi masculul alfa si isi impune pozitia ierarhica in haita. ala batran fiind obinit sa fie alfa incearca sa isi mentina pozitia, de acolo incaierarea. si tu incepator intre caini nu stii ce sa faci sa fii tu alfa, nu unul din caini. tipic. iei caini mari si habar nu ai sa te impui.

| Vladutz01 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pai si ce as putea face?, te rog ajuta-ma sunt foarte disperat...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Vladutz01):

Nu. ai fost prost inspirat cand ti-ai luat 2 masculi din rasele alea. mai adaugi si ca esti pe langa cu dresajul... apeleaza la un profesionist sa iti arate ce sa faci, nu sa iti spuna.

| viotedy a răspuns:

Il legi pe caucazian.

| Dodgge a răspuns:

Desparte-i cu un gard ceva, sau tarcuri individuale.Sau castreaza-i.