| anonim_4396 a întrebat:

Am un caine ciobanesc german de 4 ani care are urmatoarea problema: are momente cand fuge din curte, fie sare gardul, fie pe langa mine. L-am certat de cateva ori sperand ca va intelege ca nu este bine dar degeaba el tot continua sa fuga asa ca am decis sa-l leg in lant pana cand gasesc o solutie mai "convenabila". Ce ma sfatuiti sa fac si prin ce metode sa-l fac sa nu mai fuga?

3 răspunsuri:
| AcidCuSange a răspuns:

Buna! Am si eu o catelusa de vreo 6-7 ani pitica.Am casa si daca te duci prin gradina [este lunga] vine si ea dupa tine.Si incepe sa fuga ca nebuna prin gradina.Nu este o problema.Cainii au momente de libertate, de a se plimba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am un caine care face tot la fel si ma disperaaa.
Am incercat tot la fel in toate modurile dar nimic.
Consider ca ar trebui dresat de un dresor.
Cred ca asta ar fi singura solutie.
Nici eu nu stiu ce sa ma fac cu el.
P.S : nu il lega pentru ca mai rau va face apoi.
Se va vedea liber si va fugi peste tot, am incercat si eu acesta metoda

| Elsiane a răspuns:

Al meu nu face așa, singurul motiv este că trebuie dresat.