| Danut3s20 a întrebat:

Am o problema cu cainele meu(varsta:1an).
E "maidanez" daca vreti sai puneti asa pentru ca e din ciobanesc german si ciobanesc roman..nu stiu sigur daca am zis bine e unu maricel alb si cu coada scurta...ciobanesc de marema asa mil amintesc...Problema..care sa fie l-am tinut in lant 1 an de zile cand il scot se sperie de orice caine si fuge la propiu de el chiar daca e de 5ori imi mic. e foarte frumos cainele, rosucat pe mijloc si se otot deschide culoare spre josul corpului..pacat de urechi, cam blegi.as vrea sal invt mai rau sa se dea la caini cand ii vede sa latre cand il supara ceva nu sa se sperie si sa incerce sa fuga..raspuns?

6 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Ma ingrozeste ce aud, si cand vad uneori animale tinute in lant.
Il chinui, e fireasca comportarea lui fata de alte animale, nu l-ai scos timp de 1 an sa socializeze, sa se distreze.Nu meriti catelul!
Trebuie sa socializeze cu caini, oameni, ar fi de preferat pentru inceput sa vina cate un prieten la voi cu catelul pentru a se imprietenii. Apoi il plimbi prin locuri unde sa cunoasca mai multi si joaca-te cu el...

Răspuns utilizator avertizat
| Luana2347 a răspuns:

Ia-l incet, incearca sa te joci cu el sa ii dai incredere in sine, apoi incearca jocuri mai dure cum ar fi sa te muste de antebrat sau din astea, lasa-l liber, nu il mai tine in lesa, ia-i o jucarie de plus in forma de caine si incearca sa il intarati

sper sa te ajutekiss