| anonim_4396 a întrebat:

Salut am un catel care face nu mai prosti s, sare pe oricine si il murdareste, ma musca etc
vreau sa il dresez, merita sa dau 1300 ron pentru acest dresaj, "tipul" a spus ca o sa dureze o luna jumate pentru predresare si dresare?

3 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Ce varsta are catelul tau? E de rasa sau metis?
Dresajul mi se pare foarte mult.
Daca are sub 2, 5 ani nu are rost...o sa ii vina mintea la cap incet incet.e inca pui si ii sta capul doar la joaca...Iti recomand sa incerci tu sa il dresezi pentru inceput ..sunt o gramada de tutoriale pe Youtube in care explica foarte fain toate etapele. daca nu reusesti du-l la dresaj.
Cand musca striga tare auuuu si prefate ca te doare..sa se sperie catelul si sa nu mai faca.
Pentru sarit cand vezi ca incearca sa sara pune-i mana deasupra capului si blocheazai saritura.
Si cand il pedepsesti ignora-l complet( nu te uiti la el, nu il atingi, cand vine spre tine te intorci cu spatele, daca sare nu zici nimic si pleci de langa) cam 2 ore...sa stie ca te-o suparat.
Daca nici cu Youtube sau tehnicile astea nu reusesti ar fi indicat sa il duci la dresaj.

| Andreea213 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, dar in locul tau m-as dresa singura cainele, mai ales daca sare decat si musca in joaca (nu ai spus daca in joaca sau serios). Cand sare pe tine, il ignori, iar daca stie comanda "Nu", o folosesti pe aceasta. Cand musca, il lovesti usor, dar daca musca la mancare sau la alte chestii, ar fi bine sa apelezi la un specialist.
Acest comportament este specific unui pui mai needucat, iar in acest caz se rezolva mai repede, dar prima comada care trebuie sa il inveti este "Nu". Daca este matur se rezolva mai greu, iar in acest caz prima data te sfatuiesc sa incerici metodele de mai sus.

| bebe20 a răspuns:

Hei eu zic ca merita laughing)). Eu cand eram mai mica aveam un catel. dudea papuci, bunica mea l-a prins intr-o zi si la batut laughing)