| Iulia1231 a întrebat:

Am un catel de 2 ani. Era foarte cuminte si jucaus dar acum a devenit cam rau. Sare pe mine, ma musca de mana (nu foarte rau ) si ma trage de pantaloni. Cu cati ani are mai mult cu atat mai rau se va face? Cum pot sa il dresez sa devina iar acel catel jucaus?

Răspuns Câştigător
| trăncănici a răspuns:

Nu,nu cred, nu e vorba de cerul gurii.Eu am un cîine alb în cerul gurii, da' al dracu foc! Du-l la doctor, poate are probleme cu dinţii.Trebuie să te uiţi cînd şi cînd în gura lui,poate vreo aşchie de os i-a intrat printre măsele,sau în vreo carie, are el ceva în gură! Sau limba, controlează-l minuţios în gură!

8 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Trebuie sa-l bagi mai mult in seama[sa te joci mai mult cu el si sa-l scoti la plimbare cel putin 15' pe zi].o sa vezi ce repede si cat de cuminte o sa se faca.

| Senorita2000 a răspuns:

Sa ai mai multa grija de el si sa petreci mai mult timp cu el.

| trăncănici a răspuns:

E nemulţunit de tine şi te provoacă! Pe lîngă faptul că, cîinele nu trebuie să stea pe canapea la acelaş nivel cu stăpînul,se va considera egal cu el şi cum nu-l bagi în seamă,te clănţăne,nu te mai ascultă! Mîncare se dă numai după ce a mîncat stăpînul şi din ce a rămas de la stăpîn,nu înainte, că şi-o ia în cap! Scoate-l la plimbare şi lasă-l să alerge, joacă-te cu el cu o minge.

| Iulia1231 explică (pentru trăncănici):

Daca ma joc cu o minge el sare pe ea, latra si o musca, nu sta nicicum linistit. Poate se comporta asa pentru. ca il tin legat in lant in curte. Numai cu o ratusca se joaca frumos pentru. ca o are de cand este mic. Unii colegi imi spun ca este asa deoarece este negru in cerul gurii. M-am gandit ca e adevarat.

| Bogdanm82 a răspuns:

Intra pe cosmopet.ro si intreaba alti posesori de animale.

| ady123 a răspuns:

Poate nu-i mai dai atentie incearca sa te comporti ca atunci cand l-ai luat si erai entutiasmat/entututiasmata si aproape mereu te jucai cu el

| VladimirPutin a răspuns:

Ce ai semănat aia culegi

| AstralConfessor a răspuns:

Animalele simt mai bine anomaliile terestre, faptul ca a cazut un meteorit in Argentina, si se apropie iar o cometa de pamant, poate fi un motiv intemeiat sa se comporte asa. happy poate ai un catel paranormal D