| Curcubeu2359 a întrebat:

Am un catel, metis de aproape 1 an. Am o problema destul de mare cu el si am nevoie de ajutor. Stau la casa si i-am oferit libertate, nu l-am pus in lant, l-am lasat sa faca ce i-a placut lui, sa alerge sa se joace cat vrea. Acum a crescut, are aproap 40 de cm si incepe sa devina agresiv. Ma musca de mana, de picioare, nu tare, dar nu te poti juca omeneste cu el. Sare pe tine, te murdareste tot. Am ajuns sa-l pun in lant ca sa pot iesi din casa si sa nu ma murdareasca. Intrebarea mea este, mai am vreo sansa sa-l dresez? si daca da, cum as putea sa fac eu asta, fara sa-l duc la un dresor. multumesc

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cand te musca spuneti "au" ca si cand va muscat(incercati sa fiti cat mai credibili), dupa ce da drumul ignorati-l pentru 5-10 minute. Cand vrea sa muste i se spune "nu-i voie" pe un ton ferm, i se da o jucarie pe care sa o roada si este laudata cu "bravo" si mangaiata.

La fel si cu saritul,daca sare i se spune nu-i voie si este ignorat. Incercati sa-i indreptati acea energie catre altceva. Cand e fericit (ca de aceea sare) ia o sticla sau o jucarie si arunc-o,vandur-o prin fata pui pentru ai distrage atentia.
A mea cand vin acasa si vrea sa sare ii zic unde e jucaria,adu jucaria si deja a invatat. Vine cu jucaria si o arunc,fuge dupa ea, apoi se face ca ti-o da, dar de fapt te pacaleste ca sa fugi dupa ea sa i-o iei.
Un alt motiv de sare este ca are prea multa energie. Scoate-l afara, ia o bicicleta, role si alearga-l pe langa tine.
Succes!

| Curcubeu2359 explică (pentru RedNose):

Multumesc frumos, o sa incerc sa aplic.

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Da,si al meu face la fel. Daca nu ai timp de dresaj lasa-l legat. Daca il legi cu un lant mai lung nu se supara.Dar ii mai dai drumul la cateva zile.Bafta!

| Albnegru10 a răspuns:

Sunt o grămadă de instructiuni pe net. Este greu, dar nu imposibil.