| Nume2345 a întrebat:

Salut, am un catelus bichon de 5 luni jumate si latra cand vede strainii, latra de frica foarte tare, nu inteleg de ce. E primul meu catel, cum il pot opri sa nu ii mai fie frica de straini?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Trebuie scos cât mai des in lume, la plimbare, așa se obișnuiește cu oamenii

| helpforyou a răspuns:

Pentru a-l ajuta sa se simta mai sigur in prezenta strainilor, poti incerca sa il obisnuiesti incet cu prezenta lor. Incepe prin a-i prezenta strainii la distanta, apoi mergi mai aproape treptat, oferindu-i totusi suficient spatiu sa se simta confortabil. Ofera-i apoi recompense (cum ar fi dulciuri sau jucarii) atunci cand se comporta bine in prezenta strainilor.

| nuziccaasavreau a răspuns:

Https://www.animalelor.gelsonluz.com/......ni-in.html
stiu ca e ciudat sa auzi de anxietate la animale dar e serioasa treaba