| CristiZdr a întrebat:

Salut, am un ciobanesc german de 5 luni si nu vrea deloc sa mearga cu lesa. Am incercat diferite metode cum ar fi sa il recompensez la fiecare pas, dar cum ii pun lesa la gat nu se mai misca deloc. Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| irinatudor a răspuns:

Cred ca tine puțin si de orgoliul lui/ încăpățânarea sa. Nu cred ca ție ți-ar plăcea sa iti pună cineva lesă. Poti încerca sa il înveți sa meargă fără lesă, DAR nu definitiv ( in casa si doar in casa sau curte ). Ideea ar fi sa il convingi întâi sa meargă dupa tine. Dupa aceea ii poti introduce câte puțin lesa si sa ții in fata lui o jucărie, mâncare sau orice altceva ce stii ca i ar plăcea/ ar vrea, iar el va veni dupa acel obiect. Dar nu il recompensa la fiecare pas, il faci sa creadă ca si un pas e mult si poate ajunge sa nu mai facă mișcare, respectiv obez. Daca vezi ca nu se da in vânt dupa mișcare du-l la un veterinar, ar putea fi ceva grav. Daca nu, obișnuind-l cu mișcarea/mersul dupa tine ( nu peste tot precum un obsedat, dar nici sa te sfideze complet, adică sa fie ascultător ) credemă, va fi fericit daca il scoți afara, pe strada. Cu timpul poti încerca sa il faci sa renunțe la ideea recompensei, si iti va urma mâna in care era "cadoul"/ pe tine. Bafta! Paste fericit!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum adica, sa-l recompensezi la fiecare pas?
Pana la 6 luni il poti dresa relativ usor, dupa care va fi tot mai greu.
Leaga-ti cainele de un stalp pentru o zi, iar dupa aceea va dori sa mearga si la plimbare cu lesa.

| RAY a răspuns:

Poate nu intelege lb romana, spune-i bitte, bitte