| Djlsghtnquuw a întrebat:

Hei, am un caine de 4 zile, am avut ceva probleme cu el, dar acum, trebuie sa invete sa mearga in lesa, cum sa fac asta? Cand ii pun lesa, nu se misca deloc :-s, are 2 luni.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Invatarea cainelui sa accepte lesa este un aspect foarte important pentru dresajul acestuia. Acest lucru nu este usor insa, intrucat majoritatea puilor si chiar a cainilor adulti resping atat zgarda cat si lesa, in fazele initiale ale dresajului. Pentru siguranta animalului dumneavoastra de comnpanie este totusi important ca acesta sa accepte, sa fie scos la plimbare cu lesa. Desi se poate dovedi un proces de durata sau anevoios, cu perseverenta si antrenament scopul dumneavoastra poate fi atins.
Instructiuni:
ETAPA 1:

Puneti cainelui zgarda si lesa, apoi lasati-l sa se plimbe, manance si sa se joace liber. Acest il ajuta sa se familiarizeze cu senzatia de a purta o zgarda. Asteptati-va ca animalul dumneavoastra de companie sa inceapa sa se scarpine si sa incerce sa scoata zgarda. Este foarte important ca in acel moment sa nu ii scoateti zgarda, intrucat in acest fel ii veti intari ideea ca are o atitudine pozitiva si a fost rasplatit. Scoateti zgarda numai atunci cand cainele dumneavoastra inceteaza sa protesteza. Nu puneti cainelui zgarda decat atunci cand dumneavoastra sunteti prin preajma si il puteti supraveghea.

ETAPA 2:

Scoateti cainele la plimbare in locuri linistite, fara elemente de distractie. In caz contrar atentia cainelui va fi concentrata pe diverse alte lucruri si implicit, acesta nu se va mai putea concentra.

ETAPA 3:

Apucati capatul liber al lesei si faceti cativa pasi impreuna cu animalul dumneavoastra de companie. Daca acesta incepe sa traga de zgarda, opriti-va si stati pe loc pana cand cainele se calmeaza (acest lucru poate dura cateva minute), apoi mai faceti cativa pasi. Cheia acestui exercitiu este aceea de a opri orice tendinta a cainelui de a merge mai departe. In momentul in care cainele merge alaturi de dumneavoastra este bine ca acesta sa fie rasplatit cu mancare si afectiune. Aceasta metoda va invata cainele ca plimbarea este finalizata in momentul in care incepe sa traga de zgarda precum si ca daca merge alaturi de dumneavoastra va fi rasplatit.

ETAPA 4:

Tineti putina mancare in fata cainelul, daca acesta refuza sa se miste. Unii caini nu se simt confortabil atunci cand li se pune zgarda. In momentul in care cainele vine sa ia mancarea incepeti plimbarea. Repetati acest pas pana cand cainele va merge de bunavoie alaturi de dumneavoastra. Durata acestui exercitiu depinde numai de animalul dumneavoastra de companie.

7 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

E prea mic pentru lesa. Mai asteapta pana la varsta de peste 4 luni. Unii recomanda sa astepti si pana la varsta de 6 luni, depinde de rasa.
Sa-l inveti sa mearga cu lesa e simplu si ai cam doar o singura metoda. Ii pui lesa si il plimbi. La inceput se va zbate, va dori sa mearga in toate directiile, etc., dar dupa cateva zile nu vei mai avea probleme.

| Djlsghtnquuw explică:

E pekinez.

| xxxnonamexxx a răspuns:

laughing si al meu face la fel. nu suporta la gat. cumpara-i ham pe piept cu totul si o sa-i placa

| MissIndependent a răspuns:

Uh...si eu am avut problema asta cu cainele meu dar acum are 2 ani big grin Eu il duceam vreo 3 metri in brate apoi il puneam jos, ba ii mai aratam porumbei si ii spuneam: uite Jo( asa o cheama) porumbei, fugi la ei! sau ii mai spuneam uite Jo catelul, hai la el chiar daca nu era nici un catel dar ea venea sa vada ce catel este acolo big grin Tot o fentam dar acum merge foarte frumos in lesa... Oricum, multa bafta scumpo kiss si sa-ti traiasca catelusul!

| The21Luk a răspuns:

E prea mic pentru lesa. Incearca sa te joci cu el mai mult si pune`i lesa pe la 4-5 luni. Ce rasa este?

| stapanullumii a răspuns:

Iti recoman emisiunea cesar si cainii de pe national geografic chanel... poti sa o vezi pe internet...

| kittenluv a răspuns:

Http://www.dresajul.ro/dresaj.php?pag=disciplinacomp Pe mine, una, m-a ajutat foarte mult cu patrupeda mea...