| Angel977 a întrebat:

Am un Ciobanesc german, femela, de 4 ani.Sta la curte.Am incercat sa o invat sa mearga in lesa dar problema e ca merge doar prin curte, daca o scot afara trage in toate partile si amusina incontinuu, cred ca vrea sa isi faca nevoile desi de obicei face in curte.Cum as putea sa o invat sa mearga in lesa si in afara curtii?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuie sa urmezi câteva reguli simple:
1. Nu ieșiți daca e agitata. O pui sa stea jos si aștepți sa se calmeze.
2. Niciodată nu intra/iese înaintea ta, ci după tine.
3. Întotdeauna locul ei e in stânga ta. Lesa este întinsă dar ddeloc tensionata. De preferat sa folosești o lesa de dresaj (care se strânge pe gat)
4. Niciodată umărul ei nu depășește piciorul tau. Cel care merge in fata face regulile, dacă o lași in fata ta, ea va face regulile.
5. când încearcă sa treacă in fata, sa se traga in lateral, sa latre pe cineva/ceva, o corectezi imediat trăgând ușor de lesa. Daca nu s-a corectat, te oprești, tragi lesa si nu pleci pana nu revine la picior. O alta tehnica atunci când o ia in fata este sa schimbi brusc direcția de mers.
6. Nu uita sa ai in buzunar mici recompense. Astfel ii menții atenția asupra ta pe durata plimbării, iar la fiecare colt de stradă o poți recompensa suplimentar, cu condiția sa se fi comportat impecabil.

| Angel977 explică (pentru regis):

Multumesc pentru sfat.Problema e ca devine agitata doar cand o scot afara, in rest nu e agitata.Dar cand o scot afara trage in toate directiie si chiar daca eu trag de lesa ea trege si mai tare.Am incercat sa ii atrag atetia cu bucatele de carne dar nu e deloc atenta la mine, amusina peste tot de parca ar cauta ceva si nu are stare deloc.Nu stiu care ar putea fi cauza, de ce devine agitata doar cand o scot afara?

| regis a răspuns (pentru Angel977):

E agitata pentru ca are mult mai multi stimuli. Nu trebuie sa tragi de lesa continuu, trebuie sa o corectezi trăgând lesa când vezi ca are intenția de a pleca de la picior. Da un search pe Youtube, sunt multe filmulete pe tema asta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

O duci la cineva care se pricepe la dresat, ea va invata tot ce trebuie acolo.