| logmrr a întrebat:

Salut, am un ciobanesc mioritic ( femela ) in varsta de 7 luni, ea nu e rea cu nimeni si nu musca si nici latra doar din cand in cand latra dar nu e rea cu strainii. A crescut cu 6 oameni in curte.Cand se maturizeaza si isi schimba comportamentul poate dveni rea din instinc cand se face mare?

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Bineinteles.acum e copil.

| NoisyDream a răspuns:

Nu cred! Eu sunt de parere ca pe un caine cum ti-l educi de mic asa il ai! Daca ai invatat cainele sa socializeze si sa fie prietenos cu oamenii din jur nu o sa ai probleme cu el decat in cazul in care este provocat de cineva. Nu il compara cu ciobanestii de la stana ca aia sunt rai si salbatici pentru ca asa sunt crescuti si invatati cu scopul de a pazi oile de pericole de ursi de lupi de hoti etc. Cainele tau va fi probabil unul prietenos cu strainii poftiti dar va fi tot odata foarte protector cand se simte amenintat. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el big grin

| NoisyDream a răspuns:

Pai avand in vedere ca un caine de talie mare ajunge la maturitate in jurul varstei de 2 ani atunci pot spune ca va fi mare big grin probabil la maturitate isi va schimba comportamentul... deci pe scurt pe la 2 ani poate putin mai repede poate putin mai tarziu asta depinde si de individ happy.

| logmrr explică:

Nu mi-ati raspuns la intrebare cand isi schimba comportamentul?