| DanutulVostru a întrebat:

Buna TPU am un caine in varsta de 7 luni Ciobanesc Mioritic si se sperie de caini si de oameni, ce sa fac sa nu se mai sperie?

4 răspunsuri:
| SkatM4 a răspuns:

Omu' cand se apropie de el nu trebuie sa faca o miscare brusca, trebuie sa-i spui aceluia, sa-l lase sa-l miroasa, si dupa ce l-a mirosit, sa-l mangaie usor, asa e firea lui, mai sperioasa n-ai ce sa-i faci, o sa se obisnuieasca.

| joaxenul a răspuns:

Pai pentru inceput ia-l usor pune-l in lesa si iesi cu el si cu un prieten apropiat tie cu tine se va simti in siguranta la inceput se va speria tu doar ia-l si lasa-l sa ii miroasa mana prietenului tau fal sa ii castige increderea si se va schimba cu oamenii iar cu cainii daca mai ai vreun catel la fel fai sa se intalneasca sper ca te-am ajutat BAFTA

| boss_5292 a răspuns:

In primul rand nu te alarma asa de tare.
Cainele tau este inca pui, pe la un an isi va dezvolta agresivitatea si nu ii va mai fi frica de oameni.
Ai putea sa incerci sa il socializezi cu strainii, cu alti cainii.Roaga oamenii sa il mangaie, lasa-l sa se joace cu alti caini, dar cu niste caini echilibrati si care sa il accepte...

| DanutulVostru explică (pentru boss_5292):

Multumesc de raspuns dar ca sa mentionez (am mai incercat sa il socializez cu straini si nu a vrut nici sa se apropie, e foarte puternica si e greu sa o tin ca face UTAT DE TOT sare de zici ce e aiai si oricat as incerca nu vrea sa fie atinsa de persoana respectiva)!