| Nikolaus a întrebat:

Am un motan ragdoll de 8 luni. Deci cand il hrănesc cu mâncare, fie uscata fie umeda, dupa ce termina de mâncat(sau chiar înainte) se pune cumva peste bolul lui, bolul fiind cuprins intre cele 4 lăbuțe, dar el stand normal, si se pune cu labele din fata sa dea pe parchet ca si cum ai da nisipul peste ceva. Stiti cum fac câinii gropi cu laba asa face si el peste mâncare. De ce si cum să-l fac sa nu mai facă. Si inca o problema grava. De cand l-am cumpărat (de vreo 6-7 luni) era obișnuit sa se urce in chiuveta la baie si sa facă exact același lucru, numai ca dand cu labele pe suprafața chiuvetei si isi face treaba mare in gaura chiuvetei si la fel si treaba mica. Va rog, de ce si cum să-l opresc?

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

De ce sa-l dezobisnuiesti sa nu mai faca ceva cand el iti arata ca nu ii place mancarea. Asa facea si motanul meu de rasa europeana, cat si al doilea motan pe care il au parintii un birmanez cat si al meu pe care il am tot o rasa europeana la fel imi face. Cand nu-i place felul lui de mancare imi face prin astfel de semn ca nu e pe gustul lui.

Ar trebui ca tu sa inveti semnele pe care ti le transmite, caci el nu are cum sa-ti vorbeasca si sa-ti spuna ce-i place si ce nu, ce vrea si ce nu, ce il doare si ce nu etc...