| MarianM8777 a întrebat:

am un papagal nimfa si pe inel scrie : * 0146 si un 10 intors...ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| Samarra a răspuns:

Este vorba de un cod unic de identificare, ca un fel de buletin pentru pasari. Sunt obligati prin lege sa le ataseze astfel de inele tuturor pasarilor. El de fapt se foloseste pentru pasarile de voiaj (porumbel voiajor) sau pentru cele extrem de scumpe. In cazul in care se pierd si cineva le gaseste, introduce acel cod intr'o baza de date si rezulta crescatorul. Din pacate nu il poti scoate. happy

4 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Ca e casatorit laughing

Acum pe bune poate e numarul lui de la locul unde l-ai cumparat.Ca un cod de bare.

| MarianM8777 explică (pentru Kalla):

Eu l-am primit...si din cate am inteles pe inel trebuie sa scrie varsta dar *0146 nu stiu ce sa insemne. la inceput am crezut ca e din 2001 luna 4 ziua 6 dar cine mi l-a dat zicea ca nu are mai mult de 2 ani...

| razvilol a răspuns:

E cod de identificare daca il pierzi sa il gasesti mai usor.

| ImLucifersBelovedSexlessOffspring a răspuns:

Cod de identificare.
Dacă se pierde pasărea cu ajutorul acelui cod poţi găsi proprietarul păsării.