| andrei543543 a întrebat:

Salut am un papagal perus.As vrea sa stiu daca masculul poate vorbi chiar daca e cu o femela.

Răspuns Câştigător
| Icar25 a răspuns:

Da masculul de perus invata sa vorbeasca cu consitia sa fie singur in colivie si sa nu aibe oglinda, ei invata sa vorbeasca de plictiseala. inca o conditie ar fi sa inceapa pregatirea de la o varsta frageda cam 2 luni maxim.
Daca l-ai tinut in colivie cu o femela sfatul meu este sa nuii desparti numai ca sa il inveti sa vorbeasca exista riscul sa-ti moara amandoi de singuratate.
Ps: perusul nu este un papagal este o pasare exotica diferenta ar fi ca papagalii nu au coada.

2 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Daca il cumperi separat de femela ai sanse sa il inveti sa vorbeasca. Este recomandat sa aiba cat mai multe jucarii si oglinzi. Uite si perusii mei
http://www.trilulilu.ro/video-animale/poly-vorbaretul-3-ultimul

| Andr3 a răspuns:

Si eu am un mascul perus de aproape 2 ani si al meu vorbeste.perusii vorbesc, Evenso greseste.al meu spune :"ce faci?";"Rikyyy";"baiatu mic";"te pap " si uneori numele motanului meu. stiam insa ca daca are femelea nu il mai poti invata sa vorbeasca.
http://www.eva.ro/......-9990.html unii pot invata cuvinte chiar daca nu stai de ei sa le vorbesti,repeta si ei cele mai frecvente cuvinte ale tale. daca are femela, insa, nu cred ca ai sanse sa vorbeasca.masculii singuri vorbesc pentru ca nu isi concentreaza atnetia asupra altui lucru.