| Ioana_Gabryela_1994 a întrebat:

Am un papagal de aproape o luna.E femela si curand o sa ii iau si un mascul.As vrea sa stiu niste sfaturi despre ei pentru ca nu am avut niciodata.

Răspuns Câştigător
| DanielaGroza a răspuns:

Buna, si eu am o pereche de papagali (perusi), nu te sfatuiesc sa cumperi un cuibar pentru inmultire deoarece ei nu se prea reproduc in captivitate; pentru a-si ascuti ciocul trebuie sa le cumperi os de sepie (costa cam 5 lei); nu trebuie sa pui flori in preajma lor deoarece nu le plac mirosurile puternice; mancarea trebuie sa le-o schimbi cam de doua ori pe zi (dimineata-seara), iar apa cam o data pe zi.
Sper ca te-am ajutat! Fundita?

2 răspunsuri:
| MioB97 a răspuns:

Daca vrei sa-i inmultesti, trebuie sa le iei un cuibar sau ceva de genul.Ca sa nu le creasca ghearele si ciocul prea mult, trebuie sa le iei os de sepie.Apa trebuie schimbata o data sau de doua ori pe zi, mancarea la fel.Nu trebuie sa faci zgomot in preajma custii, sau sa agiti obiecte pe-acolo. Daca le acoperi cusca cu un prosop, ia-l usor de pe ea, altfel se sperie. Optional, le poti pune jucarii de la petshop in cusca.Si sa vorbesti cu ei ca sa se obisnuiasca cu tine si ca sa nu se plictiseasca happy

| Ioana_Gabryela_1994 explică (pentru MioB97):

Am inteles ca trebuiesc sa fie o femela si 2 masculi ca sa se inmulteasca.E adevarat?