| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un peste betta si de fiecare data cand vreau sa ma uit la el vine la mine si isi deschide branhiile ca si cum i-am facut ceva dar singurul lucru ce ii fac e sa ii schimb apa si atat.

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Dacă privim un pește în acvariu vom observa că acesta deschide și închide gura de mai multe ori pe minut, timp în care mișcă și cele două opercule. Acestea sunt mișcările respiratorii specifice peștilor, prin care apa intră în gură, de aici pătrunde în camerele branhiale, care adăpostesc branhiile și iese pe sub opercule. Numărul respirațiilor variază de la o specie la alta, în funcție de vârstă, activitatea peștelui, temperatura apei și concentrația de oxigen și dioxid de carbon din apă.

1 răspuns:
| Werrich a răspuns:

Pestele ala doar respira.