| Pricop_Ilinka_Stefana_1995 a întrebat:

Are o prietena un catel insa mama lui este Golden Retriever iar tatal Bichon Maltez. Poate avea efecte negative asupra catelusului? Ma refer la comportament, marime, sanatate, de cum va arata,? Nu are pedigree, nu?

4 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Este cea mai mare miciuna pe care am auzit-o astazi. Intre cele doua rase sunt diferente de inaltime de apx. 30 cm. Din punct de vedere fizic, o asemenea imperechere este total imposibila, mai ales din punct de vedere biologic. Astfel de perechi se formeaza extrem de rar. Ori ai fost mintita, ori ne minti tu pe noi la randul nostru.

| RedNose a răspuns (pentru totElodia):

Este posibila imperecherea dintre mama bichon si tata golden, un pechinez s-a imperecheat cu un metis de labrador;) uite, asta e metisul http://www.e-pets.ro/albume/animalutzele-mele-x/mai-micutz-x nu e mare de inaltine, cam ca un beagle, daca stii.

| Birlik65 a răspuns:

Nu,nicidecum,din contra. faptul ca a luat din 2 rase o sa fie mult mai rezistent la boli si alte nebunii...metisii intotdeauna sunt mai rezistenti, pdigree-ul se face numai la rasa pura nu la metisi (amestecat)...happy

| qIrinna a răspuns:

Este posibila imperecherea dintre mama bichon si tata golden, un pechinez s-a imperecheat cu un metis de labrador.