| anonim_4396 a întrebat:

Salut,as vrea sa-mi cumpar un caine. Vreau sa nu fie mare (de apartament), sa se inteleaga cu copiii mici si s-a fie de paza si s-a ma apere si nu stiu ce rasa indelplineste aceste criterii. Aveti vreo idee?

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai trebuie lucrat la el, e ceva intre ogar, soricar si saint bernard

| Mihaela1964 a răspuns:

Sa fie mic, dar si de paza nu prea merge.Cei mici latra, altceva nu fac, datorita taliei lor.

| LucianStroe a răspuns:

Invata intai sa scrii romaneste, lasa cainii.

| Armi480 a răspuns (pentru LucianStroe):

Imi pare rau pentru ortografie, nu mi-am dat seama

| LucianStroe a răspuns (pentru Armi480):

Nici n-ai cum sa-ti dai seama din moment ce habar nu ai de limba romana.

| Armi480 a răspuns (pentru LucianStroe):

Pai daca nu sunt roman.

| SmoKilla a răspuns:

Yorkshire Terrier are un corp micut, dar puternic, cap gingas, ochi micuti si ageri, urechi in forma de V, spinare lunga si blanita in nuante de maro combinate cu gri si auriu.

Este micut, inteligent, cochet, indraznet si energic si cu toate acestea un excelent caine de paza, alertand intreaga familie atunci cand in apropiere se afla straini,

Bichon Frise este renumit si indragit mai ales pentru blanita sa alba si pufoasa care il face sa arate ca un ciucure de bumbac. Urechile sunt mici si cazute, coada este curbata si purtata in sus, nicidecum lasata pe spate.

Bichon Frise ste un animalut educat, care nu musca si nici nu are accese de violenta. Este obraznic, plin de viata, hazliu, in permanenta vesel si binedispus. Cu usurinta ii poate binedispune si pe altii

Pudelul este una dintre cele mai populare rase de caini din lume. Sociabil, jucaus, usor de dresat si extrem de inteligent, pudelul este o alegere perfecta pentru familii. Caniche este denumirea frantuzeasca a pudelului. Exista trei varietati de talie: toy, pitic si standard.

Pudelul are nevoie de atentie constanta, altfel devine timid si nervos. Se impaca bine cu copiii, cu strainii si chiar cu alti catei, dar poate fi si un bun caine de paza, pentru ca este loial si protector

De talie mica, Shih Tzu este excelent pentru apartament. Nu trebuie decat sa va jucati cu el, iar plimbarile scurte sunt ideale. Shih Tzu se evidentiaza prin blanita sa pufoasa. Parul este lung si dens, niciodata incretit. In general, parul de pe cap este strans, pentru nu i se infecta ochii.

Capul sau este rotund si lat, cu nasul scurt si ochii mari, rotunzi si inchisi la culoare. Micutul prieten este strict un animal de companie si un caine tare jucaus si ager. Este plin de viata si ii place sa latre

Chihuahua este cea mai micuta rasa de catei si totodata cea mai veche rasa de pe continentul american. Cap mare, urechi mari dispuse la 45 de grade si mereu ridicate, ochi negri si rotunzi, coada medie, varietate mare de culori si combinatii de culori.

Cainii Chihuahua au un temperament vulcanic, sunt plini de energie si vitalitate. De asemenea, sunt foarte expresivi, putand cu usurinta sa imite expresii faciale specific umane

Cu corpul compact si robust, West Highland White Terrier este un caine mic. Capul sau este asemenea celui de vulpe, cu bot mediu si stopul pronuntat. Ochii trebuie sa fie cat mai intunecati, iar urechile mici, ridicate, acoperite cu par scurt si neted.

Caine vioi, West Highland White Terrier este foarte energic si cel mai mult ii place sa se joace cu mingea. Este destul de prietenos cu necunoscutii si foarte activ in interiorul caminului

Cainii din rasa Carlin sunt caini de talie mica, au capul rotund, gatul scurt, pipetul mare, boticul mereu negru, ochi mari, expresivi si rotunzi. Codita este mereu indoita pe spate, iar urechile sunt mici, negre, indoite. Au nevoie de atentie si ofera la randul lor multa atentie stapanilor preferand sa stea la picioarele lor sau in poale.

Iubesc copiii, se adapteaza usor atat conditiilor unui apartament mic, cat si unei case. De aceea, cateii din aceasta rasa sunt perfecti pentru o familie cu copii

TU TREBUIE SA DECIZI CARE TI SE POTRIVESTE TIE, SPER CA TE-AM AJUTAT.

| BullTerriers a răspuns:

Bull terrier

| florika11 a răspuns:

Copoi de ardeal e foarte potrivit