| anonim_4396 a întrebat:

Au facut parintii/bunicii vostri traseul montan din orasul Busteni pana la platorul Bucegi? Ma intereseaza urmatorul lucru :e adevarat ca acum 80 de ani era mult mai lejer traseul, am inteles ca acum mai multi ani gradul de inclinatie era mai domol si ca nu se urca asa abrupt.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acum 30 ani lumea mergea la drumetii, rareori cu masina.
Acum Lenea s-a facut mai mare doamna, din aceasta cauza si drumul lin s-a facut mai greu de parcurs pe jos. tongue

| GdX a răspuns:

Poate acum 800 de ani sa fi fost mai domol traseul. In 80 de ani nu se schimba asa usor un traseu montan. Un deal o campie poate se mai schimba, dar un munte, o stanca...cam rar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca parintii sau bunicii nostri nu urcau muntele acu 80 ani nu? poate acu 30-40 ani

ma indoiesc ca s-a modifica relieful asa de mult in 80 ani

| ALGator a răspuns:

Daca s-au folosit cam aceleasi trasee marcate (ceeace cred) inseamna ca panta sau inaltimea de urcat a ramas aceeasi.
Dar suspectez ca in alte vremuri lumea era mai dispusa la mersul pe jos.
Mi s-a povestit ca prin anii 30-40 de exemplu, brasovenii mergeau in fiecare duminica la picnic la Poaina (pe jos).
In oras era patinoar artificial si lumea mergea cu bicicleta pentru agrement. Cei care mi-au povestit s-au mutat apoi la Targoviste, unde i-a luat lumea la misto ca mergeau cu bicicleta. Si era si praf, nu asfalt.