| MAnghelescu a întrebat:

Am o intrebare legata de un traseu montan la care as dori sa raspunda persaoane care au facut acest traseu sau care au fost pe munte de mai multe ori.
Traseul Busteni -Crucea Caraiman poate fi facut de perspane care urca pentru prima data pe munte (grupul este format din adulti cu varta intre 19 si 50 de ani si copii intre 11 si 15 ani cu o buna rezistenta fizica)? Dintre aceste persoane doar una a mai urcat
pe munte, dar nu ceva serios, cu echipament special...

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu as recomanda Jepii Mici pentru un grup neexperimentat.

Lasand la o parte conditia fizica necesara, sunt si zone destul de dificile cu catarare pe lanturi.

Cum spunea si mihai69, mai degraba telecabina pana la Babele si de acolo la pas usor pana la Crucea Caraiman.

Trasee alternative mai putin periculoase ar fi Jepii Mari (destul de solicitant si acesta) sau Sinaia-Piatra Arsa si apoi pe platou pana la Caraiman (este mai lung, dar nu atat de periculos)

Drum bun!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sincer, nu recomand urcare din Bușteni pe jos cu o asemenea trupă. Mai bine cu cabina până la Babele, și abia de acolo pe jos.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

1. Depinde de vreme. Uita-te la starea meteo.
2. Nu conteaza varsta cat experientza.
3. E bine sa ai o oarecare aclimatizare. Adica nu sari din masina fix pe traseu, ca e putin mai sus decat stie corpul.
4. Sa aveti o tona de apa la voi, si s-o betzi pe drum.

| Ciobanu_Sebastian_1990 a răspuns:

Mie nu mi-a trebuit echipament am mers pe o poteca pe munti si nu trebuie echipament special doar sa urmezi semnele