| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! Saptamana viitoare, as dori sa fac traseul Busteni - Sfinxul - Babele pe jos, singur. Intrebarea este cam care-i gradul de dificultate al acestui traseu, ce recomandari aveti, si cam cat ar dura acest traseu, avand in vedere faptul ca vreau sa plec dimineata devreme din Busteni, si seara sa ma intorc inapoi in Busteni pana la lasarea intunericului.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Jepii mici e un traseu destul de dificil, uneori trebuie sa urci pe lanțuri așa îngustă e poteca.

| johnnny123 a răspuns:

Câtă experiență ai la urcatul pe munte? Ce trasee ai mai făcut?
Pentru că nu este deloc un traseu ușor, mai ales că vrei să-l faci dus-întors într-o zi.

Traseul Bușteni-Babele pe Jepii Mici durează în jur de 5 ore și are porțiuni destul de dificile, cu cabluri prinse de stâncă. Plus încă 3 1/2 - 4h pentru întoarcere.

| mont a răspuns:

E destul de greu și traseul cu cele mai multe accidente din țară. Sper că ai echipament, in special bocanci și chiar dacă zici ca nu o sa te prindă noaptea și lanterna și altele.

Răspuns utilizator avertizat
| healerdx7 a răspuns:

Il poti face intr-o zi si traseul e undeva de dificultate medie. In august e chiar ok.
Traseul complet dureaza in jur de 8-9 ore (dus-intors), 4 ore jumatate urcatul.
Recomandari: sa ai echipamentul necesar pentru drumetii de o zi pentru un traseu de dificultate medie.