| Aniiia a întrebat:

Azi mi-am luat un ciobanesc german si am luat mancare de catei dar nu mananca cu apa cum se pune. Mananca fara, e bine? Si pot sa-i mai dau si altceva? Are 1 luna si 2 saptamani. Astept raspuns, funda!

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa pui apa peste bobite.Trebuie sa i le lasi crude fara apa sau altceva.
Intreaba la farmacia veterinara sau de la un Pet Shop ce fel de bobite(pedigree) mananca un Ciobanesc German de o luna.
Si totusi daca nu mananca nici bobitele crude ar trebui sa nu-i mai faci toate poftele.Pentru ca asa il vei invata rasfatat. Daca nu va manca bobitele incearca sa ii iei castronelul si sa-i dai peste cate va minute ca sa stie cand trebuie sa manance si sa numai faca mofturi.
La farmacia veterinara vei sti mai bine ce sa-i dai.Dar incearca sa-i dai bobite daca ii plac daca nu.Da-i manacare gatita(ciorbica cu paine.lapte cu biscuiti...).
Uite am gasit un site pentru hranirea cainilor Ciobanesc German: http://www.ciobanescgerman.net/articole-cg.php/13/Tipuri-de-hrana/.
Pa,pa!

4 răspunsuri:
| Vulvatron a răspuns:

Mercurio10 gresesti enorm! sa nu ii dai niciodata cainelui tau oase sa manance, ii poate perfora stomacul. iar la varsta asta de 1 luna si 2 saptamani ia-i ceva de juniori, pedigree junior, royal canin junior etc

| elenutza27 a răspuns:

Ii poti da supa cu paine in afara de mancare pentru catei si lapte. Dar poti incerca si cu bucati mici de salam. Funda?

| Mercurio10 a răspuns:

Buna! nu-ti face griji dai de mancare ciorba cu paine si din astea osul de la carne si nah. ce mai mananci u.Mai lasa-l sa mai creasca putin si dupa aia dai de astea de catei.

PS: Daca chiar vrei sa intretii frumos un ciobanesc dai multa apa pentru ca el bea foarte multa si de mancare la fel

| Dolea_Elena_1999 a răspuns:

Dai niste granule cu apa peste ele sa vezi