| Maddhater01 a întrebat:

Salut. Cainele meu azi dimineata a mancat 2 pastile de Rosuvastatina Teza 20 mg. Poate pati ceva? Daca da, va rog sa-mi recomandati ce sa-i fac. (nu a fost intentionat, a gasit folia cu pastile la marginea mesei si a luat-o).

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

I se reduce colesterolul. Si pune medicamentele intr-un loc unde cainele nu poate ajunge.

| dullcat a răspuns:

Suna-ti medicul veterinar si intreaba-l.Iar pe viitor pune medicamentele intr-un loc sigur unde nu ajunge catelul.

| gabicoo a răspuns:

O să-i scadă colesterolul.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! In general Rosuvastatina nu este considerata extrem de toxica la caini. Toxicitatea poate aparea cand se inghit extrem de multe pastile de catre un caine de talie mica.
Cele mai comune semne ar putea fi voma, scaunul diareic sau balonarea. Daca acestea din urma apar, iti recomandam sa mergi la veterinar pentru tratament simptomatic. Daca nu se modifica nimic in comportamentul lui, poti ignora acest episod. Cu stima!