| Lovely09 a întrebat:

Am luat 10 pastile de seroxat. Ce pot păți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aj3k16lm a răspuns:

Câți ani ai? De asemenea, le-ai luat pe toate de odată? Seroxat este STRICT interzis pentru vârstele de sub 18 ani, chiar și în cantități mici. Supradozajul are ca efecte fizice: vărsăturile, midriază, febra, modificarea tensiunii arteriale, cefalee, contracţii musculare involuntare, agitaţie, anxietate şi tahicardie. Consecințele par a fi mai de grabă de natură psihică, vor accentua cauzele pentru care s-a prescris tratamentul antidepresiv, și anume: depresie accentuată, tulburări de anxietate și gânduri de sinucidere. Va trebui să te adresezi cât mai repede unui medic, ori cel puțin membru al familiei, pentru a fi pusă sub observație, până ce va dispărea efectul acestora. Așadar consecințele sunt mai mult de natură psihică. Acționează cât mai repede, deoarece supradozajul îți va altera treptat gândirea și modul de a acționa, dacă ții la binele tău cu adevărat. Pentru că nu vei avea parte de altceva decât de mai multă suferință și distragere, până te vei pierde în gânduri și vei răbufni. Nu știu care sunt cauzele pentru care ai ales să faci asta, însă nu te judec. Am trecut și eu prin astfel de situații, gândirea excesivă fiind principala cauză.
Cum am trecut peste?
Am ajuns la concluzia că nu sunt cu nimic mai "special", față de persoane ce par a fi mai puțin dezvoltate. Am realizat că acestea, pe lângă inteligență, au parte și de tărie. Ce le împiedică să renunțe atât de ușor, și trăiesc viața. Nu neapărat pentru că, nu doresc să le aducă suferință celorlalți, ori se tem de ce va urma.
Dar pentru că privesc partea bună a lucrurilor, și aleg să se bucure de viață, fără a aștepta să primească. Creându-și singuri fericirea.
Am realizat că acele persoane, nu sunt cu nimic mai presus față de mine. Că pot fi și eu ca ele; așa a și fost. Am realizat într-un final că sunt atâtea lucruri ce îmi aduc bucurie, și că viața e o provocare într-un final. Nu am o opinie față de moarte, însă consider că vor fi lucruri pe care nu voi mai fi capabil să le fac după așa zisul "final".
Sunt conștient că depresia e o tulburare psihică, o boală.
Sunt totuși de părere că poate fi înfrântă, cu voință.
Eu personal, știu cât îți e de greu. Nu îmi e greu să prevăd lucrurile, ținând cont de tipul de pastile, și de situația dată. Asta în cazul în care nu încercai să descoperi un alt tip de Tramadol.
Ține minte că nu ești slabă. Nu ești cu nimic mai prejos de ceilalți, luptă. Nu ești singură. Ai grijă de tine.

4 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Le-ai luat toate deodata? Ai vrut sa te omori? Acum depinde,poti face reactii adverse, precum mancarimi, umflarea fetei, blocarea cailor respiratorii, alergii.Nu e de glumit, daca nu te vei simti bine, du-te la spital la urgente sa-ti faca spalaturi stomacale, poti intra chiar si in coma.

| Lovely09 explică (pentru Viitorulapropiat):

Mulțumesc mult pentru sfaturi. Abia acum pe patul de spital am citit. Imi pare rau ca nu am citit mai de mult.

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Lovely09):

Acum te simti bine? Ce reactii adverse ai avut?

| Lovely09 explică:

De 20 mg