| AnDee23 a întrebat:

Cainele meu de la tara este batran si cred da peste 3-4 ani va muri si vreau sa stiu ce rasa de caine sa-mi iau care si za pazeasca, sa fie si cuminte sa iubitor?

8 răspunsuri:
| dyna_1486 a răspuns:

Ai pretentia de la caine sa fie iubitor dar tu, te gandesti ca o sa moara cainele(nu stii sigur asta) si vrei sa il inlocuiesti imediat ce moare.
Cainii sunt mai umani decat oamenii se pare.

| AnDee23 explică (pentru dyna_1486):

Numai spune asta.
Are o boala grava iar mamei ii va lipsi mult.
De aceea as vrea sa iau de pe acum sa se obisnuiasca cu asta.
Daca nu sti nu vorbesti.winking

| AnDee23 explică (pentru dyna_1486):

Tu,fetita...of...

| Scremer a răspuns:

Hmm ar fi Ammstaff, boxer, doberman sunt de paza si sunt si sociabili si anul treaba cu copii le place sa steie in aerliber sa alerge sa se joace dar trebuie sa ai si grija de ei big grin

| SofiaAndreea a răspuns:

Pitbulii sunt grozavi! Sunt rasa mea preferata, sunt foarte atenti la tot dar iubirea nu ii caracterizeaza( doar pe cei pe care nu ii cunosc), sunt si foarte ascultatori! FUNDA?

| Claudiiiaa a răspuns:

Deci vrei sa fie iubitor si intelegator...toti cainii sunt asa happy, dar nu iti lua pitbull au amstaff, sunt draguti dar pot deveni agresivi.La varsta de 5 ani unii pitbulli devin agresivi, au fost mute cazuri in care si-au omorat proprii stapani si in unele tari este ilegal sa detii unul. Ti-ai putea lua un ciobanesc German este un caine inteligent, echilibrat și deosebit de devotat, cu un temperament puternic, dar ușor adaptabil oricăror condiții. Perseverent, agil, îndrăzneț și muncitor, câinele își duce mereu la bun sfârșit sarcina. Folosit în diverse activități, câinele își arată capacitatea de a învăța repede și de a ajuta. Chiar dacă prezintă un aer dominant, dresat într-un mediu iubitor, ciobănescul german devine un bun câine de companie și pentru copii. Vioi și plin de energie poate fi un bun tovarăș de joacă. Câinele se atașează foarte ușor de stăpâni și are nevoie de prezența lor, de aceea izolarea lui pentru un timp îndelungat nu este recomandată. Loial și protectiv cu stăpânii săi, poate fi agresiv față de alte persoane dacă nu este socializat de mic și cu alte persoane. Crescut în preajma altor animale, se poate împrieteni ușor cu celelalte animale de companie din casă. Extrem de curajos, vigilent și incoruptibil, ciobănescul german este un bun câine de pază sau de acțiune, fiind mereu gata de luptă. Prezența sa elegantă și caracterul său îl fac, în prezent, una dintre cele mai populare rase de câini din lume. dar merge si un ciobanesc australian, sunt foarte frumosi dupa parerea mea, cauta pe internet informatii si despre husky, ciobanesc de bucovina, golden retriever(este extrem de loial si iubitor), terranova, ciobanesc alsacian, ciobanesc mioritic etc. Nu trebuie neaparat sa fie de rasa! adoptand un catel de pe strazi sau dintr-un adapost acesta iti va fi loial vesnic salvandu-i viata, si in plus cei de rasa sunt mai greu de ingrijit pentru ca sunt mai sensibili. daca vrei sa adopti uita-te pe adoptiicaini.ro (pe acest site poti sa gasesti si catei de rasa). Dar deocamdata stai linistit, nu poti sa stii cand o sa moara catelul de la tara... poate sa traiasca intre 15-20 de ani happy

| madastar18 a răspuns:

Caine lup sa-l iei cand are 3 luni pui si sa-l dresezi un pic, te poti uita pe youtube la dresari.

| Rosca_Rebe_1999 a răspuns:

Pai Husky, wallpaper, boo ))) te mai gandesti tu pana atuci