| thr93 a întrebat:

Cand incepe sezonul de pescuit la pastrav, mreana pe raurile de munte? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Stoicanoiu_Razvan_1989 a răspuns:

Poliţiştii informează cetăţenii despre faptul că se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie-15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.

Prin excepţie se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial al speciilor de peşti şi al altor vieţuitoare acvatice, după cum urmează:
– ştiuca, în perioada 11februarie – 25 martie inclusiv;
– pietrarul, ghiborţul de râu, cernuşca, şalăul vărgat, aspretele, pecarina, guvidul, lostriţa, mihalţul şi caracuda, precum şi alte vieţuitoare acvatice incluse în anexele nr. 4A şi 4B la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 49/2011, cu modificările ulterioare, tot timpul anului;
– coregonul, păstrăvul de mare, lipanul, tot timpul anului;
– păstrăvul indigen, păstrăvul curcubeu şi păstrăvul fântânel, de la data de 11.02. 2014 până la data de 30 aprilie şi din 15 septembrie până pe 31 decembrie;

- sturionii, tot timpul anului, cu excepţia pescuitului în scop ştiinţific şi a pescuitului reproducătorilor în stare vie pentru programele de populare de susţinere a Dunării şi dezvoltare a acvaculturii de sturioni;

- capturarea lipitorilor medicinale, pe o durată de 62 de zile, în perioada 1 iulie-31 august, inclusiv.

Aceste prevederi nu se aplică unităţilor de acvacultură, inclusiv celor situate în ariile naturale protejate.

Nerespectarea prevederilor legale amintite se sancţionează potrivit dispoziţiilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare, care prevede sancţiuni contravenţionale sau penale, dupa caz.

| thr93 explică (pentru Stoicanoiu_Razvan_1989):

Sa inteleg ca pastravul este permis de la 1 mai.