| madelf a întrebat:

Catelusa mea, Bella este un ciobanesc german de 9 luni jumate si de fiecare data cand o scot in oras se sperie de lume si de toti cei care vor sa o mangaie...chiar si de cei care se apropie de ea.Cand cineva intra in curte incepe sa latre, dar cand se apropie de ea se face precum un tapet pe fundul custiilaughing si nu stiu ce sa-i fac sa nu mai fie asa fricoasa...ma enerveaza ca fuge atunci cand prietenii mei vor sa o mangaie. E foarte inteligenta, am invatat-o sa dea labuta si sa stea jos atunci cand ii spun, numai ca nu prea as vrea sa dau bani pe dresor ca sa o invete sa nu mai fie fricoasa:-s
Help!

2 răspunsuri:
| ghinionistul112 a răspuns:

Incearca s-o dresezi chiar tu. de ce nu incerci asta?

| Roxy111 a răspuns:

Am si eu un ciobanesc german de vreo 2 ani.Si cainele meu facea la fel cand era mic, dar cu timpul ii va trece aceasta frica...Incearca sa il faci sa aiba incredere in tine mai ales, si fal sa inteleaga ca nimeni nu ii face rau. Dai mai multa atenti, trebuie sa te joci cat de mult poti cu ea...si cel mai important nu o bate.winking

Invita o prietena pe la tine si jucativa cu catelusa, sa vezi cum reactioneaza.