| NojeAnamaria2009 a întrebat:

Salut! Ce aș putea face cu pisicile mele în noaptea de revelion ca să nu se sperie de petărzi? pentru că eu plec de acasă și aș vrea să le pot calma chiar dacă nu sunt acasă.Nu le pot lua cu mine când plec.Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se vor ascunde ele pe undeva prin casa. Nu ai ce le face.
Petarde nu petărzi.

| sierra1 a răspuns:

Doar dacă le/te muți aici

https://www.agenzianova.com/......ui-ilegal/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Petarde nu petărzi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa le faci, ele se vor ascunde in dulap sau sub pat de frica petardelor si daca ai sta tu acasa tot asa ar face ele se ascund.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pisicile nu sunt la fel de proaste ca si cainii. Cand le sperie ceva, se ascund si ies abia cand se potoleste galagia.
Nu vor fugi la 3 sate distanta, nu sunt caini.
Daca ai posibilitatea, inchide-le intr-o magazie, cotet, subsol... ce ai tu pe acolo. Lasa-le nisip de litiera, mancare si apa. Le vei gasi ok.

| Simpatic a răspuns:

Singura solutie ar fi fost sa le duci la un centru de asta care ofera cazare pentru animalute, costa ceva dar este in regula
Faptul ca le lasi singure dar te ingrijoreaza ca sunt afectate de zgomot nu le ajuta pe ele cu nimic, este ca in povestea cu drobul de sare
Alienatii care dau cu petarde m-as bucura sa ramana pe viata cu sechele, dar nu ma refer la pustii astia de 10 ani care nu au minte, cat la martalogii de 40 de ani care o fac!

| lpavel a răspuns:

Asa si? Daca se sperie ce, mor, sau nu inteleg? Te comporti de parca ar fi copiii tai... Se sperie, asta e, se vor calma, n-au de ales!

| Sophieka a răspuns (pentru lpavel):

Multi dintre noi, cei care avem animalute, le iubim si ne comportam cu ele ca si cu niste copii.

Sunt fiinte vii, cu nevoi, cu simt, si merita grija noastra.

| Ilovedinero a răspuns (pentru lpavel):

Multi dintre noi care avem animalute tinem la ei. Daca esti singur si morocanos si nu stii sa ai grija de un animal este problema ta. Unele se sperie pana au crize epileptice, le afecteazs timpanele, le dezvolta anxietatea, unele fug de acasa pe strazi unde le poate calca o masina.Sunt milioane de pericole la care sunt expuse in aceasta perioada.Sincer ar trebui sa se dea o lege ca petardele sa poata fi pușcate doar in anumite locuri.
Rasp la intrebare: nu ai ce sa faci in afara de a le pune intr-o camera unde e mai putin probabil sa se audă. Sunt anumite solutii pentru urechi unde le stopeaza auzul pentru câteva ore.

| ReddY25 a răspuns:

Pune-le vată sau dopuri

| ReddY25 a răspuns (pentru ReddY25):

În urechi

| Sophieka a răspuns:

Trebuia deja sa te interesezi la un cabinet veterinar...Sa le fi luat pastilute calmante.

Eu ca de fiecare an, stau acasa cu animalele mele de sarbatori si revelion.