| Melisa157 a întrebat:

AM nevoie de o părere sau un sfat.Cei care o pot face bineînțeles fără sa ma judece sau sa comenteze aiurea : am o relație de aproape 3 ani. Urmează sa implinesc 20 de ani, de aceasta relație stie doar mama, de tata încă ma ascund, in acești aproape 20 de ani eu nu am fost vreodată plecată de acasa de revelion sau noaptea, niciodată nu am dormit la prietene sau mai stiu eu. Insă anul acesta as vrea sa îmi petrec revelionul alături de iubitul meu și de alți prieteni..ai mei nu ma lasă. I-am rugat foarte mult însă răspunsul a fost nu mereu..nu am fost niciodată o problema pentru ei, am luat bacul și sunt la facultate ..eu am in minte ca dacă tot nu ma vor lasă nici anul asta sa plec de revelion, sa tac și sa aștept cuminte pana prin Ianuarie când îmi voi lua inima in dinti și voi "fugi" de acasa cu prietenul meu. Ce părere /sfat aveți? Îmi cer scuze ca am scris atat de mult și mulțumesc pentru tot!
Chestiile de genul "încearcă sa vorbești deschis cu ei" nu vor merge pentru ca am încercat mereu însă tot eu eram cea certată sau pedepsita.
Seara buna!

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am avut o preitenă în situția ta și datorită opoziției părinților ei au planificat pe ascuns starea civilă, au făcut-o pe urmă ea a mers acasă 24 de ore ca să nu ceară părinții anularea și apoi a fugit cu soțul ei.
Dacă nu se însoară cu tine te încurajez să nu fugi cu el.Au văzut ei probabil multe fete dezaăgite și părăsite de iubiți care le-au promis marea și sarea și nu vor să pățești și tu, lumina ochilor lor, la fel/
Preitenii de care am povestit mai sus, au acum 2 băieți și se înțeleg foarte bine cu toți bunicii copiilor lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fuga din zona ta de protecție riscă să aibă consecințe pentru tine, dacă nu ai ieșit nicodată din ea, ca să îți asumi singură responsabilitatea protecției propriei persoane. În am doilea rând dacă fugi doar temporar, pentru a te reîntoarce înapoi, fuga ta, dispariția ta le va provoca părinților un șoc puternic din care nu își vor reveni ușor, iar tot tu ești aceeași care va suferi din cauza acestui șoc după ce te vei întoarce. Astfel. un semnal de maturitate pentru ei, ca să aibă apoi încredere în tine este să începi să ai un alt dialog, comunicare. Astfel despre relație să fie informat și tata, astfel va afla ceva în plus despre fata lui, ceea ce nu știa până acum. Apoi să îi propui familie tale și tatălui să îl invite pe acel tânăr, să îl cunoască și ei, să vadă că nu mănăncă fete tinere la micul dejun chiar zilnic. Astfel treptat te vei impune în familie ca persoană responsabilă, care știe ce face, și poate să petreacă un revelion cu prietenii departe de familie, poate la anul.

| Freya1 a răspuns:

La 20 de ani te mai pedepsesc parintii?
Păi tu le-ai spus că vrei ca de revelion sa mergi undeva, deci practic i-ai anunțat.Merge de pe zi sau seara si tot rămâi acolo, iar daca te suna le spui ca te-ai dus cu o prietena înafara orașului sau la tara si rămâi acolo ca oricum nu mai ai cu ce sa vi inapoi. Daca vrei sa nu spui chiar adevarul.Si aia e.
Pe cand o sa mergi acasa si vor vrea sa iti faca tărăboi ia si tu initiativa si explica-le ca nu ai 5 ani.

| Andreeush a răspuns:

Eu înțeleg că vrei să pleci de acasă dar te-ai gândit la viitorul tău?
Ok, pleci de acasă dar cu facultatea ce faci? Te poți întreține singură în facultate?
Ai posibilități financiare?
Nu zic că ar fi o idee rea să te muți de la părinții tăi însă gândește-te bine. Ce faci dacă peste 2 luni te despărți de iubitul tău?

| LPCTSTR a răspuns:

Ai 20 de ani, nu 16, baga-ti mintile-n cap si muta-te

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Prietena mea are fix aceeasi problema in momentul de fata si iti spun tie care nu te cunosc sfatul pe care il dau ei care e ca sora mea.
In situatia asta, nu vad nimic EXTREM de grav in a pleca de acasa. desi e varianta in care tu esti un om laș. Fugi de ei si ii lasi cu inima franta dupa atatia ani in care au avut grija de tine iar cu prietenul tau nu esti sigura ca vei ramane toata viata iar daca ti se va face dor de parintii tai. familia ta. Vei realiza ca nu a fost bine ce ai facut. Acum urmeaza partile pe care eu le vad ok laughing
La 20 de ani prin legi vorbind, politia nu are ce sa iti faca in caz ca apeleaza la varianta asta. Da sunt niste oameni exagerati, dar nu ii poti condamna pentru asta. Uita te in ce lume traim! Fi sigura ca nici iubitul tau nu e omul pe care tu il crezi. fiecare dintre noi avem parti pe care le stim doar noi sau poate nici asa. Daca pleci, sfatul meu e sa nu te duci niciodata la el acasa si sa nu stai niciodata pe banii lui. O luati de la 0, munciti amandoi, stati cu chirie, ca el sa nu te dea afara daca i se scoala intr o dimineata ca nu te mai vrea.
Stiu ca imi vei spune ca il cunosti si nu e genul, ca te iubeste. Dar vorbele astea sunt 0. Niciun om nu e asa cum pare si oricum 3 ani e o relatie scurta, nu il cunosti in 30 dar in 3. Doar ai grija si gandeste te de doua ori. Nu pleca daca te intretine el, pleaca daca te poti intretine tu! Ai grija de tine kiss

| mdc98 a răspuns:

Cum naiba la 20 ani sa nu te lase ai tai sa faci ceva?
Jesus Christ.
Tu esti vinovata, ca nu te stii impune si vei suferi toata viata.

| Ștefaniq a răspuns:

Fato, FUGI! Pleacă cu iubitul tău, doar pleacă de acolo. Ai 20 de ani...