| Shooter a întrebat:

Ce caine imi recomandati mai usor de dresat...in afara de Ciobanesc German.Si daca stiti si cateva cursuri de dresaj.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Adrry00 a răspuns:

Eu iti recomand rasele: Labrador Retriver, Golden Retriver dar daca nu poti sa iti iei un caine mare iti recomand un Fox Terrier sau chiar un Caniche, inteligenti ar mai fi Cooker Cavalier King si Yorksher Terrier. Dar iti recomand Labradorul care este unul dintre cei mai receptivi caini, dar nu este foarte mic. Talia este medie spre mare si nu difera prea mult cu Ciobanescul German ca talie.

14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uita-te pe gogle-imagini si da cautare la "caini usor de dresat". Nu pot sa-ti dau linkul ca nu ma lasa robotelul TPU, dar am vazut ca bichonul este unul dintre ei.

| Juleuuss a răspuns:

Ia-ți un câine de talie mică, pentru că aceia sunt cei mai ușor de dresat datorită abilităților de reține mai repede. Ca de exemplu Australian Terrier, Bichon Frise, Border Terrier, Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Fox Terrier, Papillon si Schnautzer Pitic.
Cainii de talie medie si mare sunt in general mai calmi decat cei de talie mica, ceea ce reprezinta un avantaj. Totodata, majoritatea exemplarelor canine care au un grad mai mare de inteligenta se incadreaza in aceste doua categorii. Iata care sunt cei mai usor de dresat caini de talie mare si medie: Ciobanesc German, Border Collie, Golden Retriever, Labrador Retriever, Ciobanesc Australian, Ciobanesc Carpatin, Ciobanesc de Sethland.
Baftă!

| Juleuuss a răspuns (pentru Juleuuss):

De a reține *

| Juleuuss a răspuns:

Și pentru dresaj :
1. a dresa un câine nu e o cursă din care câştigă cel care a învăţat mai repede. Pune accent înainte de toate pe legătura formată între tine şi câine. De asemenea, ceilalţi membri ai familiei trebuie să se implice în procesul dresajului.

2. câinii nu ştiu care e locul potrivit sau deloc potrivit unde îşi pot face nevoile. E datoria ta să-l înveţi ce înseamnă casa şi ce înseamnă afară.

3. lăsându-l afară din când în când, nu va rezolva problema nevoilor.

4. câinii au un instinct natural care îi face să-şi menţină curat locul unde dorm sau se joacă. E foarte important să ţii cont de acest lucru.

5. oricât de vigilent ai fi, la început căţelul tot va avea scăpări. E important să cureţi locul, poţi folosi chiar soluţii de împrospătare a locuinţei. Arată-i că nu e bine ceea ce a făcut şi că va suporta consecinţe dacă va mai face acelaşi lucru.

Înţelegându-i comportamentul, îţi va fi mult mai uşor să-l dresezi. Să nu uiţi că ai de-a face cu un animal tânăr şi needucat. Căţeluşii se pot reţine doar pentru perioade scurte de timp, neavând prea mult control. Se spune se poate ţine câte o oră pentru fiecare lună pe care o are. Ceea ce înseamnă că un căţeluş de 2 luni va putea să se ţină 3 ore.

Un sfat foarte important: obişnuieşte-l cu un program de mâncare şi apă. Hrăneşte-l în fiecare zi la aceeaşi oră, însă niciodată aproape de ora de culcare şi ascunde-i bolul cu mâncare înainte de a adormi. Pune bolul la loc dimineaţa. În felul acesta veţi dezvolta o rutină, inclusiv în privinţa nevoilor.

| LiviuuuXD a răspuns:

Ia-ti un golden retriever, sunt prietenosi, atenti si usor de dresat.Cursuri nu stiu.

| PiTbuLuL a răspuns:

Un pitbull sunt usor de dresati inteleg rapind.Doar trebuie sa le vorbesti pe un ton mai gros

Răspuns utilizator avertizat
| lucky_6605 a răspuns:

Un caniche este cel mai potrivit sau un hasky ei sunt cel mai usor de dresat si foarte destepti +dragalasi dar poti alege si un golden retriever este frumoshappysi destept

| MissIoana2002 a răspuns:

Saint Bernard.

| Aimée34 a răspuns:

Banuiesc ca din moment ce ai postat aceasta intrebare pe TPU cauti niste sfaturi din experienta, nu niste copy paste de pe net, ca asta ai putea face si tu.
Eu am doua femele ciobanesc german si sunt cele mai docile firi posibile. Le-am dat la dresat de mici. De asemenea mai am si o femela bichon havanez si nu se compara cu celelalte. Este destul de independenta, nu suporta intodeauna sa i se comande ceva si e rasfatata ( cainii de talie mica, din ce-am observat eu pana acum, e ca se rasfata foarte usor si isi iau nasul la purtare foarte repede ). Depinde de mediul in care locuiesti, la bloc, sau la curte. Talie mare pentru curte, talie mica pentru bloc.
Sper ca te-am ajutat!

| IoanaKarina23 a răspuns:

Hmmmm un caine usor de dresat ar fi golden retreiver, incerca sa il inveti comenzile de baza sezi, culcat, da laba si stai, dupa ce o sa stie toate aceste trucuri o sa iti fie mult mai usor sa il inveti altele dar nu uita cel mai important este sa ii dai recompensewinking

| andreiandrei09 a răspuns:

Ar fi bine o rasa Mopsy.Acestia sunt mici si dragalasi si se dreseaza si usor.

| Ioan_Leonard_1990 a răspuns:

Eu iti recomand un labrador.Dar sa stii ca trebuie sa ai timp de el, sa te trezesti mereu sa -i dai mancare, sa-l scoti la plimbare....etc.Dar daca eti responsabil si ai timp asta ar fi un caine perfect! Sper ca te-am ajutat