Întrebare recomandată | Cristian071017 a întrebat:

Ce sa ii dau de mancare la catel? Am un caine si nu vreau sa-l obisnuiesc cu lapte sau granule

Răspuns Câştigător
| AndreeaCr a răspuns:

Hello! Uite cateva idei: Orez cu legume si carne; orez, ovaz, arpacas, morcov si carne de pui; fulgi de ovaz cu iaurt si peste fiert. :-)

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca este adult, laptele se da 1 data pe saptamana, dat in fiecare zi, ii va face rau cainelui. Laptele se da doar cand este pui.

Orezul nu se da atat de des, doar in cazul in care cainele are scaun moale, daca ii tot dai hrana zu orez zi de zi, se va constipa si vei ajunge de urgenta la medic.

Nu-i da oase de la pui, oasele ii vor perfora intenstinele. Se dau doar oase de la vita, porc.

Hraneste-l cu conserve si biscuiti, au cele mai multe vitamine si minerale pe care le poate ia cainele. Intre cele doua mese (dimineata si seara), ofera-i din cand in cand snack-uri.

Cel putin asa imi hranesc eu cainele, a mea refuza sa manance mancarea pe care o mancam noi. Stramba din nas, decat ff rar gusta si atat.

Este recomandat sa i se ofere in alimentatia cainelui cat mai multa carne de vita, decat cea de porc.

Incearca sa te informezi de pe site-uri si vei afla mai multe informatii despre hrana si ingrijirea cainelui.

| DeathLord93 a răspuns:

E pui?
Nu prea stiu ce sa zic daca nu vrei sa I dai lapte si granule cel mai bine intreaba la un petshop big grin

| Oana92 a răspuns:

De ce nu mancare speciala pentru caini? Daca ii cumperi mancare de calitate (conserve/bobite) nu trebuie sa ii dai nimic altceva. Si e cea mai potrivita varianta, hrana respectiva fiind gandita astfel incat sa ii asigure tot ce are nevoie pentru crestere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe google " retete mancare pui catei forum " si vezi ce-ti convine sa prepari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu una si buna.Am caini si am avut foarte multi.Resturile de la masa au fost o delicatesa pentru ei. Daca sunt mici nu le dai oase.Inainte nu erau bobite si niciun fel de mancare pentru caini si cainii au crescut foarte bine si cu resturile de la masa.Ciorba,tocana ramasa si firimiturile de la masa, dumicaturile, absolut tot mananca un caine. Daca e mic, eviti oasele, daca e mare mai bine ii face.Cainele este iubitor de oase.

| AnthonyWhite a răspuns:

Petshop-ul o sa spuna sa nu ii dai nimic decat de la ei mancare conserve sau granule.

atata timp cat carnea este fiarta poti sa ii dai de pui carne

dar fiarta bine, gen ciorbita

fara paine

fiind pui nu poti sa ii dai orice pentru ca va face viermi in intestine si sa nu dai de alte complicatii.

| Ilovepets4ever a răspuns:

Dacă vrei sa ai intratevar un cățel sănătos este recomandat sa fie hrănit cu hrana uscata(nu uita această hrană nu i-o poti da așa cum vrei sunt pe categorii:căței talie mica talie mare junior sau adult)

Deci nu ai voie sa il hrănești cu altceva decât bobite sau în cel mai rău caz conserve.Iti recomand Royal Canin sau Hills pe care este recomandat se nu l.e cumperi la săculeț.

Dacă l.ai învățat cu mâncare "de oameni" nu numai ca blăniță lui nu va mai fi lucioasa si mătăsoasă, si el v.a continuă să cerșească sau sa latre când mananci.

Mâncărica lui nu este ieftina intratevar dar dacă îți dorești un cățel sănătos ar trebui sa iti asumi niste riscuri (un săculeț de mâncare royal canin sau Hills în jur de 55-75 lei 3-4 kg.

Sper ca te.am lămurit cât de cât