| Loredana_Calancea_1992 a întrebat:

Eu stau la tara si am un bischon malteze de trei luni si intampin cateva probleme cu el,e primul meu catel si nu prea stiu ce sa fac nu mananca granule ii dau lapte dar ma tem sa nu pateasca ceva,iubitul meu nu ma lasa sa il tin in casa in timp ce e el acasa,la baita nu sta,nici la pieptanat,inainte il tineam in hol dar scheauna noaptea,eu fac toata treaba cu el sau cel putin incerc,va rog dati.mi un sfat nu stiu ce sa fac si nici afara nu vreau sa il las pe vremea asta,iubitul meu nu intelege ca e un catel*special*si nu unul de ala care pazeste grajdul laughing))).va multumesc, astept sfaturi pe facebook Calancea Loredana

2 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Apropo, sunteti casatoriti? Nu. Inseamna ca nu va fi un tata normal care sa stie sa se ocupe de proprii copii. Tu hotarasti daca te vei casatori sau nu cu el. Pune-l in experiment cu cainele si daca va avea chef sa munceasca mult pe branci, atunci va fi bine.

| pietrean a răspuns:

Problema cu iubitul, doar tu poti sa o rezolvi, dar si catelul te poate ajuta.Banuiesc ca este foarte jucaus,frumusel si poate in timp o sa-l faca pe iubitul tau,sa-l tina pe langa el,sa-l iubeasca.
Acest catel,mai este si micut ca varsta,nu prea este de tinut afara, mai ales si in frig. Daca raceste, are de suferit, dati bani si pe medicamente, poate o sa inteleaga asta.Cumpara un "patut" pentru catel si obisnuieste-l ziua,sa doarma in el, pune-i si o paturica, sa-i tina de cald, ca si cum ar fi mama lui, momindu-l cu mancare.Asa,poate o sa doarma si noaptea in el si n-o sa-l mai deranjeze pe iubitel.El schiauna noaptea, ca ii este "dor" de mama lui si vrea sa fie langa cineva.
In legatura cu mancarea, ori ii cumperi mancare umeda, ori mancare granule pentru juniori. Poate stii, dar nu ai specificat nimic.Sunt mai multe firme care produc mancare pentru catei, cumpara cate 100-200 gr, vezi care ii place si apoi stii de care sa-i cumperi.Au si ei,preferintele lor!
Lapte,daca bea,poti sa-i dai cate putin,dar sa nu faca diaree. Oase de pui deloc! Sa-i faci vaccinurile,mai ales ca este pui,ca alearga si pe afara!
Poti afla mai multe despre rasa,mancare, ingrijire si de pe GOOGLE.
Eu am pisica(a doua,prima a murit de batranete) si sotul meu,la inceput,nu voia sa avem animale in casa,la bloc,dar le-am adus, de pui, de pe afara, a vociferat cat a vrut el, iar acum ii da mancarea de la gura lui.Asa sunt barbatii!